Cyberbezpieczeństwo
Atak Iranu na Izrael tuż za rogiem? Uważaj na fałszywe nagrania w sieci
Kilka dni temu na portalu X pojawiło się nagranie przedstawiające różne ujęcia dronów wojskowych, pocisków i sprzętu wojskowego, które miałoby świadczyć o gotowości irańskiego wojska do zbrojnego ataku na Izrael. Sprawdzamy, jaka jest prawda.
#BREAKING 🇮🇷‼️ – Iranian TV broadcasts this clip
— Monitor𝕏 (@MonitorX99800) August 4, 2024
"Strike by Iran on Israel is "imminent" pic.twitter.com/vhHYITxAoi
Sytuacja polityczna
Nie od dziś wiadomo, że Iran oraz Izrael nie cieszą się wzajemną sympatią. Decydującym momentem historycznym była rewolucja islamska w Iranie w 1979, która radykalnie zmieniła stosunki między tymi państwami. Wszelkie więzi Iranu z Izraelem zostały zerwane, a państwa stały się zagorzałymi wrogami na arenie międzynarodowej.
Współczesna agresja Iranu jest wymierzona i w państwo Izrael, i w jego sprzymierzeńca, czyli USA. Działania obejmują rozwiązania siłowe, próby ataków bombowych, jak i działania zaburzające cyberprzestrzeń Izraela oraz Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza od czasu wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem trwającej od 7 października 2023.
W marcu pisaliśmy o irańskich hakerach, którzy próbowali włamać się do sieci izraelskiego obiektu nuklearnego. W kwietniu, po izraelskim ataku na ambasadę Iranu w Syrii, Iran w odpowiedzi wystrzelił 170 dronów z bombami i ponad 120 pocisków balistycznych w kierunku Izraela.
Główny powód
Iran razem ze swoimi sojusznikami, grupą Hezbollah z Libanu oraz Hamasem planują odwet za zabicie Fuada Szukr, który był wojskowym przywódcą Hezbollah. W Teheranie, dzień później, bo 31 lipca zginął również przywódca Hamasu Ismail Hanije, co stanowi bezpośrednią przyczynę planowanego odwetu Iranu na Izrael.
Wideo - analiza
Skupmy się na samym opisie dodanym do wideo o jakim wspominaliśmy na początku tekstu: „Iranian TV broadcasts this clip” (pol. Irańska telewizja udostępnia ten klip).
To informacja wprowadzająca w błąd. Opublikowane wideo na platformie X, oryginalnie pochodzi z dwóch kont Instagramowych, które widoczne są w prawym górnym rogu na różnych ujęciach klipu. Są to użytkownicy o nazwie: DEENYAT6 oraz 7AIR.IR. Konto DEENYAT6 zostało usunięte wraz z treściami, które udostępniało.
Z kolei 7air.ir określa się na Instagramie jako „magazyn lotniczy”. Na swoim profilu zamieszcza nagrania oraz zdjęcia samolotów i dronów z różnych krajów. Nie ma za to żadnego potwierdzenia na to, ani odpowiedzi ze strony telewizji, by wideo pojawiło się w sferze publicznej jako przekaz telewizyjny. Podać w wątpliwość należy zwłaszcza pierwsze 10 sekund z 30-sekundowego nagrania, ponieważ wygląd pocisków, jak i pojazdów bojowych wskazuje na to, że są one stworzone przy użyciu programów graficznych. Wideo jest graficzną symulacją ataku rakietowego Iranu na Izrael.
Cel nagrania
To wideo z pewnością ma budzić grozę oraz strach i pokazać, że mobilizacja wojskowa Iranu jest całkowita. Dodatkowo, nagranie opatrzone jest dramatyczną muzyką i podpisem: „Strike by Iran on Israel is „imminent” (pol. Atak Iranu na Izrael jest nieuchronny).
Sytuacja między krajami jest trudna i nie można odrzucić możliwości ataku którejś ze stron, jednak materiał, a także te o podobnym wydźwięku, których w ostatnich dniach nie brakuje są częścią irańskiej propagandy.
W takich sytuacjach należy zawsze sprawdzić, jakie źródło ma dane wideo, plakat czy komunikat i czy jest to źródło rzetelnych informacji. To konkretne wideo, szerzej dystrybuowane na X pojawia się mniej więcej od kwietnia na różnych profilach w mediach społecznościowych.
Czy będzie happy end?
Stosunki irańsko-izraelskie od lat są skomplikowane. Wrogość tych krajów wobec siebie naznaczona jest wieloma aspektami konfliktu: od ideologii po konkretne działania miltarne, wywiadowcze i hakerskie.
W tym momencie, należy przypuszczać, że dojdzie do ataku Iranu na Izrael w sposób zbrojny lub w cyberprzestrzeni. W mediach padają daty sugerujące, kiedy do ataku miałoby dojść, w związku np. z żydowskim świętem Tisza be-Aw w Izraelu 12-13 sierpnia. Obie strony w ostatnich miesiącach prowadzą regularne odwety, które wykluczają na razie jakikolwiek rozejm. Napięcie pozostaje wysokie.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].