Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Atak Iranu na Izrael tuż za rogiem? Uważaj na fałszywe nagrania w sieci

izrael wojsko wojna
Żołnierze Sił Obronnych Izraela
Autor. Israel Defense Forces (@IDF)/X

Kilka dni temu na portalu X pojawiło się nagranie przedstawiające różne ujęcia dronów wojskowych, pocisków i sprzętu wojskowego, które miałoby świadczyć o gotowości irańskiego wojska do zbrojnego ataku na Izrael. Sprawdzamy, jaka jest prawda.

Sytuacja polityczna

Nie od dziś wiadomo, że Iran oraz Izrael nie cieszą się wzajemną sympatią. Decydującym momentem historycznym była rewolucja islamska w Iranie w 1979, która radykalnie zmieniła stosunki między tymi państwami. Wszelkie więzi Iranu z Izraelem zostały zerwane, a państwa stały się zagorzałymi wrogami na arenie międzynarodowej. 

Współczesna agresja Iranu jest wymierzona i w państwo Izrael, i w jego sprzymierzeńca, czyli USA. Działania obejmują rozwiązania siłowe, próby ataków bombowych, jak i działania zaburzające cyberprzestrzeń Izraela oraz Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza od czasu wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem trwającej od 7 października 2023.

W marcu pisaliśmy o irańskich hakerach, którzy próbowali włamać się do sieci izraelskiego obiektu nuklearnego. W kwietniu, po izraelskim ataku na ambasadę Iranu w Syrii, Iran w odpowiedzi wystrzelił 170 dronów z bombami i ponad 120 pocisków balistycznych w kierunku Izraela.

Reklama

Główny powód

Iran razem ze swoimi sojusznikami, grupą Hezbollah z Libanu oraz Hamasem planują odwet za zabicie Fuada Szukr, który był wojskowym przywódcą Hezbollah. W Teheranie, dzień później, bo 31 lipca zginął również przywódca Hamasu Ismail Hanije, co stanowi bezpośrednią przyczynę planowanego odwetu Iranu na Izrael.

Autor. MonitorX, Ujęcie z wideo/ platforma X
Reklama

Wideo - analiza

Skupmy się na samym opisie dodanym do wideo o jakim wspominaliśmy na początku tekstu: „Iranian TV broadcasts this clip” (pol. Irańska telewizja udostępnia ten klip).

To informacja wprowadzająca w błąd. Opublikowane wideo na platformie X, oryginalnie pochodzi z dwóch kont Instagramowych, które widoczne są w prawym górnym rogu na różnych ujęciach klipu. Są to użytkownicy o nazwie: DEENYAT6 oraz 7AIR.IR. Konto DEENYAT6 zostało usunięte wraz z treściami, które udostępniało.

Z kolei 7air.ir określa się na Instagramie jako „magazyn lotniczy”. Na swoim profilu zamieszcza nagrania oraz zdjęcia samolotów i dronów z różnych krajów. Nie ma za to żadnego potwierdzenia na to, ani odpowiedzi ze strony telewizji, by wideo pojawiło się w sferze publicznej jako przekaz telewizyjny. Podać w wątpliwość należy zwłaszcza pierwsze 10 sekund z 30-sekundowego nagrania, ponieważ wygląd pocisków, jak i pojazdów bojowych wskazuje na to, że są one stworzone przy użyciu programów graficznych. Wideo jest graficzną symulacją ataku rakietowego Iranu na Izrael

Reklama

Cel nagrania

To wideo z pewnością ma budzić grozę oraz strach i pokazać, że mobilizacja wojskowa Iranu jest całkowita. Dodatkowo, nagranie opatrzone jest dramatyczną muzyką i podpisem: „Strike by Iran on Israel is „imminent” (pol. Atak Iranu na Izrael jest nieuchronny).

Sytuacja między krajami jest trudna i nie można odrzucić możliwości ataku którejś ze stron, jednak materiał, a także te o podobnym wydźwięku, których w ostatnich dniach nie brakujeczęścią irańskiej propagandy.

W takich sytuacjach należy zawsze sprawdzić, jakie źródło ma dane wideo, plakat czy komunikat i czy jest to źródło rzetelnych informacji. To konkretne wideo, szerzej dystrybuowane na X pojawia się mniej więcej od kwietnia na różnych profilach w mediach społecznościowych.

Czy będzie happy end?

Stosunki irańsko-izraelskie od lat są skomplikowane. Wrogość tych krajów wobec siebie naznaczona jest wieloma aspektami konfliktu: od ideologii po konkretne działania miltarne, wywiadowcze i hakerskie.

W tym momencie, należy przypuszczać, że dojdzie do ataku Iranu na Izrael w sposób zbrojny lub w cyberprzestrzeni. W mediach padają daty sugerujące, kiedy do ataku miałoby dojść, w związku np. z żydowskim świętem Tisza be-Aw w Izraelu 12-13 sierpnia. Obie strony w ostatnich miesiącach prowadzą regularne odwety, które wykluczają na razie jakikolwiek rozejm. Napięcie pozostaje wysokie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze