Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Atak hakerski na polskiego producenta pociągów

Pesa Bydgoszcz
Autor. Adam Kilian/Wikimedia Commons/CC2.0

Do incydentu doszło w spółce PESA Bydgoszcz, która zajmuje się produkcją pojazdów szynowych. Władze potwierdziły wystąpienie problemów. Co z bezpieczeństwem pociągów?

Reklama

2 kwietnia 2023 r. w spółce PESA Bydgoszcz doszło do naruszenia bezpieczeństwa systemów informatycznych. Mówimy o liderze polskiego rynku produkcji pojazdów szynowych, którego rozwiązania i pojazdy są wykorzystywane w 11 krajach Europy i Azji. 

Reklama

Na sprawę cyberataku zwrócił uwagę Sekurak, który wskazywał, że PESA została trafiona ransomware, czyli atakiem dla okupu.

Podjęliśmy próbę kontaktu ze spółką, lecz bezskutecznie. Firma wydała jedynie krótkie oświadczenie , w którym informuje, że incydent został wykryty we wczesnej fazie. W reakcji odizolowano infrastrukturę, której dotyczył problem

Reklama

Czytaj też

PESA Bydgoszcz informuje, że w wyniku zdarzenia ograniczono dostęp do części zasobów spółki, lecz jej działalność nie została wstrzymana. „Systemy zainstalowane w pojazdach szynowych produkcji PESA nie zostały zagrożone i nie występuje niebezpieczeństwo dla pasażerów podróżujących pojazdami PESA” – dodaje producent.

Trwa analiza incydentu

Przekazano, że spółka jest w trakcie analizy incydentu. W sprawę zaangażowano zewnętrznych ekspertów. Przystąpiono do likwidacji skutków „w celu pełnych możliwości operacyjnych”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama