Reklama

Polityka i prawo

Prezydent potwierdza: Janusz Cieszyński będzie ministrem cyfryzacji

Autor. CyberDefence24

W czwartek powołam Roberta Telusa na funkcję ministra rolnictwa oraz Janusza Cieszyńskiego na funkcję ministra cyfryzacji - poinformował w Programie Trzecim Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda.

Reklama

W Programie Trzecim Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda został zapytany, czy powoła w czwartek nowego ministra rolnictwa po dymisji Henryka Kowalczyka. Dopytywany, czy to stanowisko obejmie Robert Telus, prezydent odpowiedział: "Tak, pana posła Telusa".

Reklama

"Ale też będzie minister cyfryzacji" - oświadczył Andrzej Duda. "Pan premier mi powiedział, że jest przekonany, że może tę cyfryzację w pełni, również i w sensie formalnym, złożyć w godne ręce. Dzisiaj jest tak, że sam pełni osobiście urząd tego ministra" - dodał.

Dopytywany, kto zostanie ministrem cyfryzacji, Duda odpowiedział, że będzie nim sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. "Nie jest to żadne zaskoczenie" - zaznaczył.

Reklama

Prezydent przekazał, że "premier Mateusz Morawiecki powiedział mu, że nabrał tyle zaufania do Cieszyńskiego oraz do jego profesjonalizmu, zdolności i wiedzy, że może mu powierzyć w pełni ten urząd".

Powróci Ministerstwo Cyfryzacji?

W ubiegłym roku sporo mówiło się o rekonstrukcji rządu i powrocie Ministerstwa Cyfryzacji. Jeszcze w październiku 2022 roku do sprawy w rozmowie z CyberDefence24.pl odnosił się sam Janusz Cieszyński.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Cyfryzacji zostało zlikwidowane w 2020 roku , obecnie Departament Cyfryzacji działa w strukturach Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Sekretarzem stanu i pełnomocnikiem ds. cyberbezpieczeństwa jest Janusz Cieszyński, a formalnie ministrem cyfryzacji był premier (w praktyce jednak nie zajmując się cyfryzacją).

W rozmowie z Interią w czwartek Cieszyński skomentował: "Od prawie dwóch lat pracuję w tym obszarze. Wcześniej, w Ministerstwie Zdrowia, odpowiadałem za wdrożenie e-recept. Ta nominacja to dla mnie ogromny zaszczyt i możliwość jeszcze skuteczniejszej pracy. Dziękuję prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaufanie".

Uroczystość wręczenia nominacji ma się odbyć w czwartkowy wieczór w Pałacu Prezydenckim.

/PAP/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama