Cyberbezpieczeństwo
Atak hakerski na akademię w Lublinie
Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie (Akademia WSEI) padła ofiarą ataku hakerskiego. W związku z incydentem odwołano część zajęć. Istnieje również ryzyko dla bezpieczeństwa danych personelu i studentów. Sytuacja przypomina przypadek z Poznania – wówczas doszło do ataku ransomware.
W niedzielę (12 lutego br.) Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie (Akademia WSEI) poinformowała, że występują problemy z dostępnością jej strony oraz platformy e-learningowej.
Kolejnego dnia władze placówki przekazały, że doszło do awarii systemu teleinformatycznego, na skutek czego nie działa „Wirtualny Dziekanat, Platforma edukacyjna, Poczta elektroniczna". W związku z tym zawieszono zajęcia na wirtualnej platformie Akademii WSEI do 27 lutego br.
Czytaj też
Atak hakerski
Po wejściu na stronę placówki pojawia się obszerny komunikat dotyczący sprawy. Wskazano w nim, że zaistniałe problemy to skutek cyberataku.
„Systemy teleinformatyczne Uczelni zostały zaatakowane przez grupę hakerską, co spowodowało ich awarię i niedostępność" – podkreślają władze Akademii WSEI.
Jak dodają, po wykryciu incydentu podjęto prace na rzecz przywrócenia pełnej sprawności infrastruktury. Sprawę zgłoszono do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Policji (CBZC) oraz Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO).
Podjęto także decyzję o odwołaniu zajęć (stacjonarnych i online) w dniach 18 i 19 lutego br.
Placówka podaje, że obecnie nie ma żadnych dowodów na to, aby dane osobowe personelu i studentów zostały skradzione. Niemniej jednak wydała zawiadomienie, w którym stwierdzono, że istnieje takie ryzyko.
Podjęliśmy próbę kontaktu z placówką. W przypadku uzyskania nowych informacji w sprawie incydentu, zauktualizujemy materiał.
Czytaj też
Podobny przypadek w Poznaniu
Opisywany przypadek Akademii WSEI w Lublinie przypomina incydent z Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Jak udało nam się wówczas ustalić, doszło tam do cyberataku z wykorzystaniem oprogramowania ransomware.
Do incydentu doszło w wyniku przełamania zabezpieczeń uczelni a ryzyko dotyczące naruszenia bezpieczeństwa danych dotyczyło łącznie kilkuset osób (pracowników i współpracowników).
Jak skutecznie opierać się atakom typu ransomware? Dlaczego praca nad cyberbezpieczeństwem jest „niekończącą się opowieścią"? O tym rozmawiamy z prof. Krzysztofem Dyczkowskim z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu:
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować