Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Atak hakerski na akademię w Lublinie

Akademia WSEI
Autor. Akademia WSEI/Facebook

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie (Akademia WSEI) padła ofiarą ataku hakerskiego. W związku z incydentem odwołano część zajęć. Istnieje również ryzyko dla bezpieczeństwa danych personelu i studentów. Sytuacja przypomina przypadek z Poznania – wówczas doszło do ataku ransomware. 

Reklama

W niedzielę (12 lutego br.) Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie (Akademia WSEI) poinformowała, że występują problemy z dostępnością jej strony oraz platformy e-learningowej.

Reklama
Akademia WSEI
Komunikat Akademii WSEI.
Autor. Akademia WSEI/Facebook
Reklama

Kolejnego dnia władze placówki przekazały, że doszło do awarii systemu teleinformatycznego, na skutek czego nie działa „Wirtualny Dziekanat, Platforma edukacyjna, Poczta elektroniczna". W związku z tym zawieszono zajęcia na wirtualnej platformie Akademii WSEI do 27 lutego br. 

Akademia WSEI
Komunikat Akademii WSEI.
Autor. Akademia WSEI/Facebook

Czytaj też

Atak hakerski

Po wejściu na stronę placówki pojawia się obszerny komunikat dotyczący sprawy. Wskazano w nim, że zaistniałe problemy to skutek cyberataku

„Systemy teleinformatyczne Uczelni zostały zaatakowane przez grupę hakerską, co spowodowało ich awarię i niedostępność" – podkreślają władze Akademii WSEI. 

Jak dodają, po wykryciu incydentu podjęto prace na rzecz przywrócenia pełnej sprawności infrastruktury. Sprawę zgłoszono do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Policji (CBZC) oraz Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO).

Podjęto także decyzję o odwołaniu zajęć (stacjonarnych i online) w dniach 18 i 19 lutego br. 

Akademia WSEI
Komunikat Akademii WSEI.
Autor. Strona internetowa Akademii WSEI

Placówka podaje, że obecnie nie ma żadnych dowodów na to, aby dane osobowe personelu i studentów zostały skradzione. Niemniej jednak wydała zawiadomienie, w którym stwierdzono, że istnieje takie ryzyko. 

Akademia WSEI cyberatak
Komunikat Akademii WSEI.
Autor. Strona internetowa Akademii WSEI

Podjęliśmy próbę kontaktu z placówką. W przypadku uzyskania nowych informacji w sprawie incydentu, zauktualizujemy materiał.

Czytaj też

Podobny przypadek w Poznaniu

Opisywany przypadek Akademii WSEI w Lublinie przypomina incydent z Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Jak udało nam się wówczas ustalić, doszło tam do cyberataku z wykorzystaniem oprogramowania ransomware. 

Do incydentu doszło w wyniku przełamania zabezpieczeń uczelni a ryzyko dotyczące naruszenia bezpieczeństwa danych dotyczyło łącznie kilkuset osób (pracowników i współpracowników).

Jak skutecznie opierać się atakom typu ransomware? Dlaczego praca nad cyberbezpieczeństwem jest „niekończącą się opowieścią"? O tym rozmawiamy z prof. Krzysztofem Dyczkowskim z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu:

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama