Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Anonymous transmitują obraz z kamer bezpieczeństwa w Rosji

Autor. Vincent Diamante/Wikimedia Commons/CC2.0 / modyfikacje: CyberDefence24

Anonymous stworzyli stronę internetową, na której zamieszczają podgląd z kamer bezpieczeństwa w Rosji. Skierowali także wiadomość dla obywateli tego kraju: „Putin robi wam wodę z mózgu. Ukraina nie jest kontrolowana przez nazistów”.

Reklama

Haktywiści utożsamiający się z globalną społecznością Anonymous twierdzą, że włamali się do dziesiątek kamer monitoringu w Rosji. Podgląd z urządzeń mają udostępniać w sieci na specjalnie utworzonej do tego celu witrynie „behindenemylines(.)live”.

Reklama

W niektórych miejscach na obraz wideo nałożyli komunikat, który zawiera następującą treść: „Putin zabija dzieci (...) STOP PUTIN (...) Rosja kłamie (...) Sława Ukrainie”.

Podgląd udostępniony przez Anonymous.
Autor. behindenemylines.live

Czytaj też

Anonymous w rosyjskich domach

Reklama

Na stronie stworzonej przez aktywistów można znaleźć transmisje z różnych kamer. Podzielono je na kategorie, np. biura, centra bezpieczeństwa, szkoły, restauracje.

Podgląd udostępniony przez Anonymous.
Autor. behindenemylines.live

W katalogu transmisji widnieje także sekcja „domy”. Jest ona jednak nieaktywna, ponieważ – jak stwierdzili Anonymous – „po namyśle zdecydowaliśmy się usunąć transmisje z domowych kamer z szacunku dla prywatności rosyjskich cywilów”.  

Motherboard przyglądnął się sprawie bliżej i ustalił, że przynajmniej część zhakowanych urządzeń rzeczywiście znajduje się w Rosji. Serwis zbadał m.in. podgląd z kamery bezpieczeństwa w jednym ze sklepów i potwierdził, że emitowany obraz jest wiarygodny.

Czytaj też

„Robią wam wodę z mózgu”

Haktywiści na utworzonej witrynie zawarli również „wiadomość do Federacji Rosyjskiej”. Wskazują w niej, że wspólne działania podjęte przez państwa wspierające Ukrainę w odpowiedzi na agresję Kremla doprowadzi do upadku całego kraju Putina.

„Jednak blisko 150 mln Rosjan nie zna prawdy o przyczynach i przebiegu wojny. Karmieni są kłamstwami propagandy Kremla. W Rosji nie ma wolnych mediów, a internet jest cenzurowany . (...) Mamy nadzieję, że uda nam się obudzić cywilów (w Rosji – red.) i zachęcić ich do walki (przeciwko Putinowi – red.)” – podkreślają Anonymous.

Jeśli jesteś Rosjaninem, chcemy tylko, abyś wiedział, że robią Ci wodę z mózgu za pomocą państwowej propagandy, a Kreml i Putin okłamują Cię. Ukraina nie jest kontrolowana przez nazistów i nie potrzebuje rosyjskiego wsparcia, aby się od nich „uwolnić". To Ty właśnie musisz walczyć i uwolnić się od dyktatora.
Anonymous

Włam do kamer

Jak tłumaczą, włamali się do kamer bezpieczeństwa w większości usytuowanych w głębi Rosji, aby uświadamiać obywateli tego kraju, jak naprawdę wygląda sytuacja w Ukrainie. „To duży ruch anty-propagandowy” – mówią.

Haktywiści deklarują także, że pracują już nad kamerami na Białorusi, Ukrainie i innych regionach, aby zapewnić armii prezydenta Zełenskiego lepsze rozpoznanie.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama