Reklama

Cyberbezpieczeństwo

AGH Cyber Kampus 2.0 – przestrzeń, gdzie pasja do cyberbezpieczeństwa buduje przyszłość

3 i 4 grudnia 2024 roku Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wraz z Polskim Klastrem Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland po raz drugi zaprosiła wszystkich zainteresowanych karierą w branży cyberbezpieczeństwa.
3 i 4 grudnia 2024 roku Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wraz z Polskim Klastrem Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland po raz drugi zaprosiła wszystkich zainteresowanych karierą w branży cyberbezpieczeństwa.
Autor. materiały prasowe AGH Cyber Kampus 2.0

3 i 4 grudnia 2024 roku Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wraz z Polskim Klastrem Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland po raz drugi zaprosiła wszystkich zainteresowanych karierą w branży cyberbezpieczeństwa, by pomóc im w wyborze swojej ścieżki zawodowej i odpowiedzieć na wyzwania rynku cybersecurity.

Patronat medialny

AGH Cyber Kampus 2.0 przyciągnął ponad 155 uczestników z różnych miejsc w Polsce, a ponad 350 rejestracji dowodzi, że tegoroczna oferta – inspirujące wykłady i prezentacje, warsztaty oraz konkurs CTF – odpowiedziały na potrzeby studentów.

„AGH Cyber Kampus to coś więcej niż konferencja – to przestrzeń wymiany myśli, budowania relacji i inspirowania kolejnych pokoleń ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Cieszymy się, że możemy na AGH tworzyć tak wyjątkowe wydarzenie” - podkreśliła dr Anna Maria Trawińska z Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH, współorganizatorka wydarzenia.

Nie tylko wiedza, ale także praktyka

Podczas tegorocznej edycji Kampusu, uczestnicy mieli okazję wysłuchać 11 prelegentów, którzy podzielili się wiedzą w trakcie 10 prelekcji. Organizatorzy zapewnili łącznie 6-godzinną dawkę wiedzy. Tematyka obejmowała szerokie spektrum zagadnień, od technik śledczych i zagrożeń związanych z inteligentnymi urządzeniami, po analizę globalnych zagrożeń cyfrowych.

Nie zabrakło również miejsca na praktyczne zmagania: w ramach konkursu Capture The Flag ponad 50 uczestników przez 8 godzin rozwiązywało zadania z 6 kategorii, mierząc się z wyzwaniami wymagającymi błyskawicznego myślenia i zaawansowanych umiejętności tawrdych.

Na uwagę zasłużyły również warsztaty „United in Cyber: Mapping Challenges”, które prowadziły dr Anna Maria Trawińska i Katarzyna Ociepka-Miąsik. Uczestnicy eksplorowali, jak technologie mogą kształtować nasze życie w nadchodzących dekadach, ucząc się, jak przewidywać przyszłe wyzwania i szanse, kreśląc scenariusze dla przyszłości cyberbezpieczeństwa.

Dyskusje podczas warsztatów dot. trendów i scenariuszy przyszłości pokazały jak bardzo potrzebujemy edukacji i poszerzania świadomości na temat cyfrowych zagrożeń oraz wniosły ciekawą perspektywę dotycząca dostępności do bezpieczeństwa.

Reklama

Eksperci, którzy inspirowali w tym roku

Na scenie AGH Cyber Kampus 2.0 wystąpili specjaliści z różnych dziedzin, prezentując wiedzę z różnych obszarów cybersecurity:

  • Paweł Kabata (Artixen.net): Cicha wojna: Grupy APT a ich wpływ na globalne bezpieczeństwo cyfrowe;
  • Ppor. Weronika Słomian (RCI Kraków): Kariera w Wojsku Obrony Cyberprzestrzeni;
  • Sam Stephens, CISSP i Oliver Hart (Amentum): Amentum: Advancing the future together;
  • Maciej Klesiewicz (Motorola Solutions): Ciemna strona IoT: jakie zagrożenia kryją się w inteligentnych urządzeniach?;
  • Adam Behan (Uniwersytet Jagielloński): Śledzenie w cieniu: odkrywamy sekrety Pegasusa;
  • Kom. Marek Liszkiewicz i podinsp. Wojciech Chechelski (Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości): Informatyka śledcza oraz rola CBZC;
  • Marcin Naskręt (Unshade): Wstęp do łamania haseł: dlaczego admin123 to problem cyberbezpieczeństwa?;
  • Jacek Fleszar, CISSP (HSBC): Cyberbezpieczeństwo globalnego banku – czy to w ogóle ciekawe?.

Wspólny wysiłek, wspólny sukces

Sukces wydarzenia był możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób i organizacji. W przygotowanie AGH Cyber Kampus 2.0 zaangażowali się pracownicy z 4 instytucji:

  • Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland: Łukasz Gawron, Rafał Kolorz, Karolina Nowak, Karolina Wojtyczek, Kinga Iwan;
  • Wydział Informatyki AGH: Emilia Szymiczek i Joanna Świerad-Solińska;
  • Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH: dr Anna Maria Trawińska;
  • KN ZeroDay AGH: Tadeusz Wachowski i Wojciech Matuszyński;

„AGH Cyber Kampus to dowód na siłę współpracy. Dzięki połączeniu energii studentów, ekspertów i firm technologicznych, udało się stworzyć wydarzenie, które ma realny wpływ na kształtowanie kompetencji przyszłości” – podsumował Łukasz Gawron z Klastra #CyberMadeInPoland.

Reklama

Budujemy przyszłość razem

Cyberbezpieczeństwo to dziś jedna z najszybciej rozwijających się branż technologicznych. Według szacunków, globalne wydatki na cyberbezpieczeństwo w 2024 roku przekroczyły 200 miliardów dolarów, a w Polsce rynek ten rośnie w tempie ponad 10 proc. rocznie. Co więcej, deficyt specjalistów w tej dziedzinie na całym świecie szacowany jest na ponad 4 miliony osób.

„Każde takie wydarzenie jest cegiełką w budowaniu kompetencji niezbędnych do ochrony naszej cyfrowej przyszłości. Właśnie tutaj rodzą się talenty, które jutro będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem” – podsumowała dr Trawińska.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama