Reklama

Cyberbezpieczeństwo

70 mln dol. na złośliwym oprogramowaniu. Poszukiwany od 10 lat Ukrainiec zatrzymany

Autor. Fot. Geralt/Pixabay

Hiszpańska policja aresztowała ukraińskiego twórcę złośliwego oprogramowania scareware. Jego działania w latach 2006-2011 doprowadziły do strat wynoszących nawet 70 milionów dolarów.

Reklama

Scareware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które - podobnie, jak wiele innych metod cyberprzestępców - bazuje na socjotechnice, a dokładnie na strachu internautów. Użytkownikowi wyświetlane jest okno dialogowe, które graficznie przypomina znane mu powiadomienia.

Reklama

Komunikat tam zawarty informuje o tym, że dany komputer został zaatakowany np. przez złośliwe oprogramowanie. W tym momencie, użytkownikowi sugerowane jest zastosowanie oprogramowania, które ma uporać się z problemem. Szkopuł w tym, że "rozwiązanie" jest odpłatne i problemu nie rozwiązuje.

W przypadku zatrzymanego Ukraińca, jego działania scareware wpłynęły na zainfekowanie setek tysięcy komputerów. Na tych sprzętach wyświetlane były komunikaty, które miały wprowadzać w błąd użytkowników, którzy uważali, że ich komputery zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Rzekome zainfekowanie komputerów skłaniało użytkowników do zapłacenia 129 dolarów za fałszywy program bezpieczeństwa.

Reklama

W wyniku trwającej kilka lat akcji, setki tysięcy użytkowników straciły łącznie 70 milionów dolarów.

Czytaj też

Hiszpańskie służby w akcji

Zatrzymanie poszukiwanego od ponad 10 lat przestępcy to wynik międzynarodowej współpracy służb. Według danych zawartych na serwisie Bleeping Computer , aresztowanie było możliwe dzięki czerwonej nocie Interpolu, które wydały Stany Zjednoczone.

Opisywana akcja jest kolejnym głośnym zatrzymaniem hiszpańskiej cyberpolicji w ostatnim czasie. W maju zlikwidowała ona grupę zajmującą się operacją phishingową. Kampania dotknęła nawet 300 tysięcy osób, a straty wyniosły ponad 700 tysięcy euro. Aresztowano 40 osób.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama