Cyberbezpieczeństwo
10 lat fact-checkingu w Polsce. Konferencja Stowarzyszenia Demagog
Czy dezinformacja nadal jest problemem? Doświadczenie Stowarzyszenia Demagog pokazuje, że problem ten wciąż się pogłębia. Pierwsza w Polsce organizacja factcheckingowa obchodzi w tym roku 10-lecie swojej działalności. Z tej okazji 12 kwietnia organizuje konferencję „Razem przeciw dezinformacji. 10 lat fact-checkingu w Polsce”, na której swoją premierę będzie miała druga edycja raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024”. Redakcja CyberDefence24 objęła wydarzenie partonatem medialnym.
Patronat medialny
W kwietniu 2014 roku Demagog – jeszcze jako grupa studentek i studentów – zaczął weryfikować wypowiedzi i obietnice wyborcze polityków. Wcześniej w Polsce nie istniała żadna inna organizacja zajmująca się fact-checkingiem, tym samym powstanie Demagoga jest równoznaczne z początkiem profesjonalnej weryfikacji faktów w kraju. Dziś licznik na stronie stowarzyszenia wskazuje blisko 6 tys. sprawdzonych wypowiedzi i prawie 2,5 tys. obalonych fałszywych informacji.
„Przez 10 lat kierunek nadawały nam wyłącznie fakty. Fałszywe informacje istniały od dawna i wciąż będą się pojawiać, ale bez wysiłków organizacji fact-checkingowych, takich jak nasza, mogłyby wyrządzić znacznie więcej szkód. Dlatego kontynuujemy naszą misję, opierając się wyłącznie na rzetelnych informacjach” – mówi Małgorzata Kilian-Grzegorczyk, prezeska Stowarzyszenia Demagog.
Czytaj też
Konferencja „Razem przeciw dezinformacji. 10 lat fact-checkingu w Polsce”
12 kwietnia Demagog organizuje największą w Polsce konferencję na temat zwalczania dezinformacji. Tego dnia osoby ze środowiska dziennikarskiego, naukowego, biznesowego i politycznego zjednoczą swoje siły, aby wspólnie przemyśleć kluczowe tematy związane z dezinformacją. Rozmowy będą skupiać się na ocenie wpływu dezinformacji na społeczeństwo oraz skali zjawiska zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Omówione zostaną również wyzwania stojące przed środowiskiem fact-checkingowym oraz znaczenie sztucznej inteligencji w kontekście dezinformacji. Przedmiotem dyskusji będą też strategie edukacji medialnej jako narzędzia wzmacniania społecznej odporności na dezinformację.
Rzeczywistość ostatnich lat pokazała, że fact-checking jest szczególnie potrzebny w czasie kryzysów zdrowotnych, wojennych i społecznych. Wie to doskonale redaktor naczelny ukraińskiego portalu StopFake.org – Jewhen Fedczenko – który otworzy konferencję swoim wystąpieniem.
Czytaj też
Badanie „Dezinformacja oczami Polaków”
Podczas konferencji „10 lat fact-checkingu w Polsce” odbędzie się premiera drugiej edycji raportu o stanie dezinformacji w Polsce, który powstał na podstawie badania opinii społecznej. Raport przygotowano w ramach koalicji Stowarzyszenia Demagog, Fundacji Digital Poland i Związku Firm Public Relations „Razem przeciw dezinformacji”, która również obchodzi urodziny – już drugie.
Z pierwszej edycji raportu „Dezinformacja oczami Polaków” wynikało, że ponad 80 proc. osób spotkało się z fałszywymi informacjami. Według 84 proc. zbyt duża ilość tego typu treści w internecie dzieli społeczeństwo i wpływa na demokratyczne wybory. Co się zmieniło od tego czasu? Jak fałszywe informacje wpłynęły na Polaków? Czy są oni świadomi nowych zagrożeń? Odpowiedzi na te pytania zostaną przedstawione już 12 kwietnia w Warszawie.
Razem przeciw dezinformacji
Konferencja „10 lat fact-checkingu w Polsce” jest wspierana przez partnerów instytucjonalnych i biznesowych oraz patronów medialnych.
Pośród nich znalazły się między innymi: nasz serwis CyberDefence24.pl, Energetyka24.pl (Grupa Defence24, Śląska Opinia, Fundacja Digital Poland, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, CYBERSEC EXPO&FORUM, Google News Initiative oraz Meta.