Reklama

Armia i Służby

Polski zespół powalczy o sukces w natowskim hackathonie

Fot. Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa/domena publiczna
Fot. Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa/domena publiczna

Polscy specjaliści wezmą udział w międzynarodowym hackathonie, którego organizatorem jest NATO. Wydarzenie ma przyczynić się do poprawienia interoperacyjności w całym Sojuszu, która stanowi fundament wszystkich operacji. Polaków stać na osiągnięcie sukcesu. 

Jak informuje Wydział Cybernetyki WAT, najnowsza edycja hackathonu TIDE Sprint 2021, organizowanego przez Allied Command Transformation (ACT) NATO, odbędzie się w dniach 12-16 kwietnia br. w formule zdalnej. Polscy specjaliści w przeszłości wielokrotnie uczestniczyli w wydarzeniu i odnosili w nim sukcesy. 

Jakie będą główne tematy wiosennej edycji TIDE Sprint 2021? Mówimy o dwóch kluczowych filarach. Po pierwsze, przyszłość oceny uszkodzeń bojowych. „Proces celowania składa się z wielu elementów, które zależą od oceny dokonywanej przez człowieka i polegają na personelu, który będzie mógł uzyskać dostęp, zrozumieć i wizualizować dane dotyczące celów. Interoperacyjność jest trudna, ponieważ dane znajdują się na różnych poziomach klasyfikacji, w różnych formatach i mogą być wrażliwe na czas” - wskazuje Wydział Cybernetyki WAT.

Drugim przewidzianym tematem jest zarządzanie informacjami medycznymi. Mowa tutaj przede wszystkim o identyfikacji „pojemności i dostępności placówki medycznej dla wielu kategorii pacjentów, umożliwiając planistom medycznym szybką identyfikację optymalnej lokalizacji dla pacjenta (ów)”  - czytamy w komunikacie Wydziału Cybernetyki WAT.

W tym miejscu warto mieć na uwadze, że kluczowa dla NATO jest interoperacyjność, którą Sojusz definiuje jako „zdolność do spójnego, skutecznego i efektywnego współdziałania w celu osiągnięcia celów sojuszniczych” - stanowi ona fundament wszystkich operacji. 

Wydział Cybernetyki WAT przypomina, że TIDE (ang. Think-Tank for Information Decision and Execution) to odbywające się dwa razy w roku wydarzenie, mające na celu poprawienie interoperacyjności w całym Sojuszu. W jaki sposób? Poprzez badanie koncepcji i pomysłów, demonstrowanie technologii oraz opracowywanie specyfikacji wymagań i programów pracy.

„W TIDE Sprint żołnierze, inżynierowie, naukowcy i technicy z rządów państw, wojska, środowiska akademickiego i przemysłu spotykają się w duchu współpracy, współpracy i innowacji, aby osiągnąć postęp w ciągu jednego tygodnia, co w przeciwnym razie zajęłoby wiele miesięcy. Wyniki i zalecenia z wydarzeń TIDE Sprint informują, inspirują i przyspieszają pracę uczestników oraz rozwijanie zdolności i programów pracy społeczności interesu” - czytamy w komunikacie.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama