Polityka i prawo
Cyberbezpieczeństwo w Karcie Praw Podstawowych UE?
W Europie pojawiła się nowa inicjatywa, która proponuje rozszerzenie postanowień Karty o sześć artykułów, dotyczących m.in. cyberbezpieczeństwa. Polska dołączyła do inicjatywy.
Inicjatywa EVERYONE to ogólnoeuropejski projekt, który zakłada rozszerzenie Karty Praw Podstawowych UE o sześć dodatkowych artykułów - informuje "Rzeczpospolita".
Nacisk na cyberbezpieczeństwo
Jednym z kluczowych obszarów, który byłby egzekwowany drogą sądową, jest cyberbezpieczeństwo.
Postulat szczególny nacisk kładzie na przejrzystość algorytmów, zakaz manipulowania ludźmi i nadmiernego profilowania. Dodatkowo, nowe postanowienia miałyby zapewnić prawo do globalnych usług w oparciu o powszechne prawa człowieka.
Kolejną propozycję stanowi artykuł dotyczący prawa do rzetelnych informacji, z czym miałby wiązać się również inny przepis, nakładający obowiązek mówienia prawdy na osoby zajmujące wysokie stanowiska publiczne.
Pozostałe obszary miałyby dotyczyć takich kwestii, jak ekologia oraz możliwość dochodzenia wszystkich praw zawartych w Karcie przed sądami europejskimi.
Polskie wsparcie
Polska jako jedna z pierwszych poparła inicjatywę EVERYONE, a jej ambasadorem stał się Adam Bodnar.
„To punkt wyjścia do dyskusji o poszerzeniu Karty Praw Podstawowych o postulowane przez nas prawa. Rzeczywistość od jej wprowadzenia w 2000 r. znacznie się zmieniła. Dopisanie tych sześciu artykułów dałoby podstawę do ich respektowania przez instytucje unijne oraz państwa członkowskie w zakresie, w jakim stosują one prawo Unii” - mówił prof. Adam Bodnar podczas debaty inaugurującej projekt, cytowany przez "Rz".
Pomysł na projekt nowelizacji postanowień Karty pojawił się po publikacji książki niemieckiego prawnika Ferdinanda von Schiracha „Każdy człowiek”. Powstała również strona internetowa, na której każdy obywatel może podpisać petycję dotyczącą wprowadzenia nowych postanowień.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.