Reklama

Social media

Crytek potwierdza atak ransomware. Skradziono dane osobowe i dokumentację gier

Fot. Crytek
Fot. Crytek

Crytek, znany na rynku producent gier komputerowych przyznał, że jesienią 2020 roku stał się ofiarą ataku ransomware, za którym stała grupa Egregor. Cyberprzestępcy przejęli wówczas dane klientów oraz pracowników, dokumentację niektórych gier i zablokowali dostęp do zasobów informatycznych.

Crytek to działająca od 1999 roku niemiecka firma specjalizująca się w produkcji gier komputerowych. Ma na swoim koncie własny silnik o nazwie CryEngine, a w portfolio tak znane tytuły jak Far Cry, Crysis, Hunt czy The Climb.

Crytek ofiarą ransomware

W październiku 2020 roku pojawiły się pierwsze informacje o tym, że Crytek stał się celem ataku ransomware.

Obecnie Crytek potwierdził wcześniej doniesienia. Firma przyznała, że korzystająca z oprogramowania ransomware grupa o nazwie Egregor włamała się do jego sieci w październiku 2020 roku, szyfrując systemy i wykradając pliki zawierające dane osobowe klientów, które później wyciekły na należącej do gangu stronie w sieci dark web.

Crytek przyznał się do ataku w listach powiadamiających o naruszeniu, wysłanych do poszkodowanych osób na początku sierpnia br.

"Pragniemy poinformować, że firma Crytek padła ofiarą ataku ransomware przeprowadzonego przez nieznanych cyberprzestępców" - napisała firma w liście wysłanym do jednego z klientów dotkniętych incydentem.

Crytek informuje, że podczas tego ataku pewne dane zostały zaszyfrowane i skradzione z sieci. Wśród nich znalazły się informacje o pracownikach firmy, klientach, a także dokumentacja dotycząca niektórych gier, nad którymi trwają prace.

„Podjęliśmy natychmiastowe działania w celu zapobiegania zaszyfrowaniu naszych systemów, dalszego zabezpieczenia naszego środowiska oraz wszczęcia wewnętrznego i zewnętrznego dochodzenia w sprawie tego incydentu” - zapewnia Crytek.

Egregor za kratkami

Grupa Egregor zaczęła działać we wrześniu 2020 roku. W lutym 2021 roku kilku członków jej zostało aresztowanych na Ukrainie w wyniku wspólnej operacji francuskich i ukraińskich organów ścigania.

Z danych opracowanych przez zajmującą się cyberbezpieczeństwem firmę SonicWall wynika, że skala ataków ransomware rośnie dynamicznie na całym świecie. W pierwszej połowie 2021 roku zanotowano globalnie 304,7 mln przypadków. To oznacza, że w ciągu minionego półrocza liczba ataków przekroczyła tę z całego 2020 roku, gdy incydentów typu ransomware było 304,6 mln. Według analityków podane liczby oznaczają wzrost aktywności ransomware o 151 proc.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama