Reklama

Polityka i prawo

Chiny: Rządowy system monitoringu w 7 minut zidentyfikował dziennikarza BBC

Fot. Flickr.com / Zach Stern / CC 2.0
Fot. Flickr.com / Zach Stern / CC 2.0

Rządowy system monitoringu wyposażony w funkcję rozpoznawania twarzy w ciągu zaledwie siedmiu minut zidentyfikował i potwierdził tożsamość dziennikarza BBC. Z podobnych systemów korzystają chińskie firmy, na przykład w celu monitorowania pracowników.

System nadzoru wideo, w który chińskie władze zainwestowały w ostatnich latach, ma przede wszystkim pomagać policji w identyfikowaniu i wychwytywaniu ściganych przez prawo przestępców.

 

Krytycy chińskiego rządu zwracają uwagę na szerokie pole do nadużyć, które stwarzają możliwości technologii rozpoznawania twarzy, wykorzystanej w systemie kamer monitorujących.

 

Chiny tymczasem poinformowały, że więcej tego rodzaju urządzeń pojawi się w miastach do roku 2020.

 

Kraj nie tylko prowadzi rozbudowany nadzór wideo, ale też zbiera i przetwarza dane na temat swoich mieszkańców przy wykorzystaniu innych sposobów; w ostatnim czasie chiński rząd podjął współpracę z firmami z sektora badań nad sztuczną inteligencją. Celem ma być rozbudowanie możliwości systemów nadzoru do rozpoznawania twarzy, a także zbieranie danych o wieku monitorowanych osób, jak i np. tablicach rejestracyjnych pojazdów, z których korzystają.

 

PAP - mini

Komentarze