Reklama

Strona główna

Check Point i Europol ostrzegają przed ransomware

Raport Check Point i Europol mapa
Raport Check Point i Europol mapa

Check Point Software Technologies, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem wraz z Europolem opublikowała wspólny raport „Ransomware: Wszystko co musisz wiedzieć”, który przedstawia opis szybkiego rozwoju zagrożeń ransomware, od wczesnych wersji takich jak Cryptolocker, który wyłonił się w 2013 roku, do współczesnych odmian ransomware jak Locky, CryptXXX, TorrentLocker, Jigsaw czy rodziny malware typu Cerber.

Raport, który został opublikowany 19 stycznia, opisuje konkretne metody ataków, wykorzystywanych przez każdą z rodzin ransomware i wskazuje odpowiednie narzędzia pozwalające na rozszyfrowanie swoich zaatakowanych dokumentów. Raport nt. ransomware, powstał w wyniku współpracy Check Pointu z Europolem, w ramach międzynarodowej koalicji „No More Ransom”, która ma na celu wspólną walkę przeciwko zagrożeniu jakim jest ransomware.

Poza szczegółowymi profilami głównych rodzin malware, raport ten wskazuje również w jaki sposób organizacje oraz osoby fizyczne mogą chronić się przed atakami, a także daje jasne wskazówki jak reagować i odzyskać dane w wypadku dokonania ataku. - Nowy raport daje, zarówno firmom, jak i osobom fizycznym, jasny i zwięzły przewodnik po szybko zmieniającym się świecie zagrożeń ransomware oraz w wskazuje w jaki sposób mogą uchronić się przed zagrożeniami. Bliższa współpraca pomiędzy firmami zajmującymi się bezpieczeństwem, a międzynarodowymi organami ścigania będzie miała kluczowe znaczenie w walce z ransomware i pomoże zredukować wpływ kampanii prowadzonych na dużą skalę. Stąd nasza ścisła współpraca z Europolem, mająca na celu szerzenie świadomości rosnącego zagrożenia – mówi Oded Gonda, wiceprezes ds. technologii i innowacji Check Point.

Czytaj także: Przyszły szef CIA: Cyberbezpieczeństwo "nie jest szczególnie istotne"

Zaledwie kilka dni wcześniej firma Check Point opublikowała najnowsze dane dotyczące cyberprzestępczości, według których Mołdawia, Białoruś i Litwa to trzy najbezpieczniejsze kraje w Europie, jeśli chodzi o liczbę cyberataków. Polska znalazła się zaraz za nimi, uzyskując drugie miejsce w Unii Europejskiej. Dane jednak wyraźnie wskazują, że w Polsce wciąż istnieje znaczne zagrożenie ransomware. Najpowszechniejszym typem malware w naszej rodzimej sieci jest Cryptowall, czyli trojan szyfrujący pliki w celu okupu.

Check Point jest częścią rady doradczej ds. cyberprzestępczości i bezpieczeństwa internetowego przy Europolu oraz partnerem międzynarodowego projektu No More Ransom, którego członkami są organy ścigania z 22 europejskich krajów, Komisja Europejska oraz firmy specjalizujące się w cyberbezpieczeństwie. Na stronie No More Ransom użytkownicy mogą znaleźć szczegółowe informacje jak chronić się przed ransomware oraz szeroki zakres bezpłatnych narzędzi służących do odblokowania i odszyfrowania zaatakowanych urządzeń. Raport Check Point i Europolu dostępny jest TUTAJ.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama