Reklama

Strona główna

Bloomberg oskarża Kaspersky Lab. o współpracę z rosyjskim wywiadem

Fot. Kai Mörk  / Wikimedia / domena publiczna
Fot. Kai Mörk / Wikimedia / domena publiczna

Kaspersky Lab., rosyjski gigant technologiczny, zajmujący się głównie produkcją oprogramowania antywirusowego, obecna jest w wielu krajach świata. Produkty tej rosyjskiej firmy dostępne są także w Stanach Zjednoczonych, w tym w kluczowych instytucjach państwowych, co spędza sen z oczu urzędnikom amerykańskim, którym leży na sercu bezpieczeństwo państwa, także to w cyberprzestrzeni.

Rosyjska firma wielokrotnie była oskarżana o współpracę z wywiadem wojskowym GRU i służbami Kremla. O jej współdziałanie z macierzystym rządem i prezydentem oskarża ją agencja Bloomberga, która powołuje się na wiadomości email wskazujące, że Kaspersky Lab. opracowała oprogramowanie szpiegowskie dla rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB. 

Głośnym echem odbiły się także niedawne wypowiedzi właściciela i założyciela firmy Jewgienija Kasperskiego, który mówił, że jest gotowy oczyścić dobre imię swojej firmy przekazując kod źródłowy amerykańskim służbom wywiadowczym. Powiedział też, że nie ma planów, aby przejść na jak to określił „ciemną stronę”. Cokolwiek mogę zrobić, aby udowodnić, że nie zachowujemy się złośliwie, zrobię to - powiedział Jewgienij Kasperski agencji Associated Press w siedzibie głównej firmy w Moskwie.

Rosyjski przedsiębiorca stwierdził także, że ​​plotki o jego "długoterminowej więzi" z rządem rosyjskim i służbą wywiadowczą GRU, są godne jedynie śmiechu i nie mają nic wspólnego z prawdą – pisze brytyjski serwis SC Magazine. Kasperski ogłosił również, że jest gotowy, aby przenieść niektóre z prac badawczych swojej firmy do Stanów Zjednoczonych, aby zakończyć mnożące się jego zdaniem plotki, które - jak twierdzi - zaczęły się od "profesjonalnej zazdrości".

Czytaj też: Senatorowie z USA chcą zakazać produktów Kaspersky Lab

Ruch rosyjskiego przedsiębiorcy nastąpił po tym , gdy wysocy rangą oficerowie amerykańskiego wywiadu, zeznający przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, zalecili unikać używania produktów Kaspersky Lab. Kongres nawet rozpatrywał propozycję amerykańskich polityków, aby zakazać sprzedaży produktów tej firmy w USA.

Zagraniczna ofensywa produktów firmy Kaspersky Lab. niepokoi urzędników bezpieczeństwa narodowego w USA, którzy podejrzewają tę firmę o powiązania ze służbami Władimira Putina. 

Mimo, że od lat pojawia się wiele spekulacji, że Kaspersky Lab. utrzymuje kontakty z władzami na Kremlu, agencja AP pisze, że nigdy nie było żadnych dowodów na poparcie takich twierdzeń. Według AP to, co kiedyś o firmie Kaspersky Lab. mówiono na konferencjach branżowych w charakterze plotek, dziś urosło do rangi publicznych oskarżeń ze strony amerykańskich polityków i urzędników wywiadu, w związku z rosnącymi obawami, że rosyjskie służby specjalne ingerowały w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze