Reklama

Biznes i Finanse

Zatrzymano twórcę narzędzia hakerskiego. Ponad 100 banków ofiarą wirusa

Fot. U.S. Embassy Kyiv Ukraine/Flickr/CC BY-ND 2.0
Fot. U.S. Embassy Kyiv Ukraine/Flickr/CC BY-ND 2.0

Mieszkaniec Tarnopola został zatrzymany w związku z opracowaniem, wykorzystaniem, dystrybucją i handlem narzędziem hakerskim przeznaczonym do prowadzenia cyberataków wymierzonych w banki na całym świecie i ich klientów. „Ponad 50% wszystkich ataków phishingowych w Australii w 2019 roku zostało przeprowadzonych z wykorzystaniem narzędzia hakerskiego stworzonego przez podejrzanego” – wskazuje ukraińska prokuratura. W operacji brały udział służby z Ukrainy, USA oraz Australii.

Mieszkaniec Tarnopola jest podejrzany o tworzenie, wykorzystywanie, dystrybucję oraz sprzedaż złośliwego oprogramowania lub innych narzędzi służących do cyberprzestępczości – informuje Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Jak podkreślają służby, śledztwo wykazało, że mężczyzna opracował „pakiet phishingowy i specjalny panel administracyjny do niego”, który był wykorzystywany przez hakerów do atakowania ponad stu banków i ich klientów. Złośliwe oprogramowanie pozwalało skutecznie kontrolować konta użytkowników, którzy padli ofiarą kampanii phishingowej.

Według wstępnych szacunków szkody spowodowane w ten sposób sięgają dziesiątek milionów dolarów. Jak podaje Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, instytucje finansowe w Australii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Meksyku, Holandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Francji, Chile i Szwajcarii zostały dotknięte atakami phishingowymi.

Z analizy przeprowadzonej przez zagraniczne organy ścigania wynika, że ​​ponad 50% wszystkich ataków phishingowych w Australii w 2019 roku zostało przeprowadzonych z wykorzystaniem narzędzia hakerskiego stworzonego przez podejrzanego.

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy

Mieszkaniec Tarnopola, którego tożsamości nie ujawniono, został zdemaskowany podczas międzynarodowej operacji specjalnej prowadzonej przez Biuro Prokuratora Generalnego we współpracy z funkcjonariuszami organów ścigania Stanów Zjednoczonych i Australii, a także Wydziału Cyber Policji i śledczymi Głównego Wydziału Śledczego Policji na Ukrainie.

Dochodzenie jest kontynuowane, a hakerowi grodzi do pięciu lat pozbawienia wolności oraz konfiskata posiadanego sprzętu.

image

 

Reklama
Reklama

Komentarze