Reklama

Biznes i Finanse

Wojna o talenty trwa. Poszukiwany, poszukiwana: analityk ds. danych

fot. Boitumelo Phetla/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Boitumelo Phetla/ Unsplash/ Domena publiczna

Duża liczba wakatów w wielu sektorach rynku pracy skłania pracodawców do oferowania wyższych wynagrodzeń w celu przyciągnięcia i zatrzymania pracowników. Inflacja ma osiągnąć  w Wielkiej Brytanii w przyszłym roku poziom 5 proc. Jednocześnie pracownicy szukają możliwości zwiększenia pensji, co nie ułatwia sytuacji pracodawcom z rynku IT. 

Według prognozy międzynarodowej agencji Randstad, pensje czołowych ekspertów, zajmujących się danymi mogą osiągnąć 100 tys. funtów do kwietnia 2022 roku. 

Wzrost wynagrodzeń w sektorze IT

Średnia pensja analityka danych w Wielkiej Brytanii w lutym 2020 r. wyniosła 47,6 tys. funtów. W czasie pandemii kwota ta wzrosła tylko nieznacznie do 47,8 tys. funtów. Gdy skończy się najgorszy okres pandemii, wielu pracowników będzie oczekiwało podniesienia pensji skomentował ten fakt Adrian Smith, starszy dyrektor operacyjny w Randstad UK.

Jeśli chodzi o najlepszych ekspertów zajmujących się danymi w Londynie, do wiosny 2022 roku nowo zatrudnieni w tym sektorze powinni otrzymać nawet sześciocyfrowe  cyfrowe pensje.  Natomiast według prognoz do kwietnia 2022 roku średnia pensja analityka danych wyniesie 68,1 tys. funtów ocenił Ryan Daws na łamach portalu AI News.

Walka o wartościowych pracowników

„W rezultacie każdy administrator lub dyrektor ds. danych, który nie zapłaci pracownikowi najwyższej stawki, osłabi swoją >>pulę<< utalentowanych pracowników. Wkrótce odkryją, że bez najlepszych ludzi ich zespoły danych są >>pustą skorupą<<” – podkreślił Smith.

Wojna o talenty 

Firmy starają się zatrudnić i zatrzymać ludzi, których potrzebują, a utalentowani analitycy danych mają kluczowe znaczenie dla wydajności zespołu każdego dyrektora ds. danych.

„Bastiony talentów w zakresie danych, takie jak banki inwestycyjne i firmy konsultingowe, tracą talenty na rzecz start-upów technologicznych. Wojna o talenty wyłoniła się ponownie z popiołów pandemii i będzie nadal przekształcać miejsce pracy przez następną dekadę” stwierdził Adrian Smith.

Wynagrodzenie zasadniczo to nie wszystko. Ogólnie rzecz biorąc, analitycy danych spodziewają się również kolejnych 4 proc. premii” – podsumował starszy dyrektor operacyjny w Randstad UK.

Autor: Aleksander Mazur 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze