Reklama

Biznes i Finanse

VPN na miarę naszych czasów

Fot. Surfshark
Fot. Surfshark

Technonacjonalizm, coraz powszechniejsza cenzura Internetu występująca w różnych państwach na świecie, powoduje, że usługi VPN przestały być towarem tylko dla geeków bezpieczeństwa i maniaków ochrony prywatności, a stały się niezbędnym narzędziem dla wielu osób. Nie tylko umożliwiają one ominięcie cenzury, ale również zdecydowanie podnoszą ochronę przed powszechnymi zagrożeniami w Internecie. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia.

Czym jest VPN?

Wirtualna sieć prywatna jest usługą umożliwiającą połączenie z Internetem za pomocą zaszyfrowanego tunelu, aby zapewnić prywatność online i chronić poufne dane użytkownika. Sieci VPN są zwykle stosowane w celu zabezpieczenia publicznych hotspotów Wi-Fi, ukrycia adresów IP i zapewnienia prywatnego przeglądania Internetu.

Funkcjonowanie VPN wymaga wielu różnych procesów. Pierwszy krok to wykonanie żądania DNS. W ten sposób otrzymujesz adres IP serwera VPN.  Tworzone są również poufne klucze, które będą potrzebne do sieci VPN w kolejnych krokach. Następnie tworzony jest bezpieczny kanał za pomocą specjalnych poufnych kluczy. Protokoły VPN pomagają w szyfrowaniu danych, które wykorzystają bezpieczny kanał.

Po co używać VPN?

VPN jest ważnym narzędziem, które pozwala na zwiększenie ochrony przed cyberatakami oraz zapewnienie prywatności. Pozwala on m.in. na ukrycie adresu IP czy zachowanie bezpieczeństwa w publicznych Wi-Fi. Sieć VPN szyfruje dane online i pomaga zabezpieczyć prywatne informacje, gdy korzystasz z darmowej sieci Wi-Fi na lotniskach lub w innych miejscach. VPN umożliwia również dostęp do zablokowanych stron z powodu ograniczeń geograficznych lub większej cenzury Internetu. VPN pozwala także uzyskać lepszą ofertę online, dzięki zaoszczędzeniu pieniędzy podczas kupowania subskrypcji do usług, rezerwacji biletów lotniczy lub wynajmowania samochodów.

VPN może używać praktycznie każdy. Szczególnie rekomendowany jest maniakom prywatności, ponieważ narzędzie chroni wszystkie dane i sprawia, że nic nam nie grozi, gdy korzystamy z Internetu. Szyfrowanie AES-256-GCM zwiększy również zabezpieczenia naszej aktywności online. VPN jest szczególnie popularny wśród działaczy na rzecz praw człowieka, którzy pracują  w państwach, gdzie panuje cenzura.

Surfshark

Surfshark to stosunkowo nowy, dostępny od 2018 zestaw narzędzi VPN służący do ochrony prywatności, opracowany, aby pomóc użytkownikom poprawić bezpieczeństwo online w prosty sposób. Narzędzie to szyfruje ruch internetowy wysyłany na i z urządzenia. Ukrywa także adres IP użytkownika, aby zapewnić, że jego działania online nie będą widoczne. Poza tym blokuje reklamy, trackery, złośliwe oprogramowania i próby phisingu za pomocą własnego blokera reklam CleanWeb, zapewniając bezpieczne surfowanie po internecie bez przeszkód i zagrożeń. Poza zmianą adresu IP Surfshark umożliwia również zmianę fizycznej lokalizacji GPS na telefonie wyposażonym w system Android tak, aby zwiększyć prywatność. Omawiane narzędzie VPN dość dobrze radzi sobie ze zmorą wszystkich rozwiązań z tej rodziny, czyli spadków prędkości. Okazuje się jednak, że Surfshark naprawdę osiąga całkiem dobre prędkości, zdecydowanie lepsze niż konkurencja.

Usługa umożliwia podłączenie nieograniczonej liczby urządzeń jednocześnie, co wyróżnia ją na tle konkurencyjnych rozwiązań dostępnych na ograniczonej liczbie sprzętu. Dzisiaj w czasie dynamicznie rozwijającego się internetu rzeczy, takie rozwiązanie potrafi zagwarantować wysoki poziom ochrony i prywatności dla wszystkich urządzeń Smart Home.

VPN obsługuje wszystkie główne systemy operacyjne macOS, Windows, Linux i Fire TV Stick. Można z niego również korzystać na systemach iOS i Android oraz stosować jako rozszerzenie na Chrome i Firefox. Surfshark pozwala także na korzystanie z Internetu w każdym regionie świata niezależnie od stosowanych restrykcji. Umożliwia natychmiastowe połączenie z najszybciej dostępnym serwerem w okolicy lub połączeniem z serwerem zagranicznym. Ponadto pozwala na stworzenie własnej listy serwerów, za których pośrednictwem będziemy łączyć się z Internetem.  Niektóre VPN nie zawsze dają możliwość ominięcia cenzury w sieci i może nas spotkać przykra niespodzianka, jeżeli chcemy połączyć się z danym serwisem. Surfshark radzi sobie jednak nawet z chińską zaporą internetową, dlatego wybierając się do Państwa Środka i chcą nieskrępowanie korzystać z Internetu warto sięgnąć po to rozwiązanie.

Ponad 3200 serwerów Surfshark jest zlokalizowanych w 65 krajach. Jest to jednak jedyna usługa VPN znajdującą się pod jurysdykcją Brytyjskich Wysp Dziewiczych, które są brytyjskim terytorium zamorskim.  Miejsce to idealnie nadaje się na zagwarantowanie surowej polityki braku rejestru działań, w szczególności biorąc pod uwagę, że dla firm VPN kluczowa jest właśnie prywatność. Firma potwierdza, że nie monitoruje, nie śledzi ani nie przechowuje informacji o działalności użytkownika online. Do określonych celów przechowuje jedynie ograniczoną ilość danych, taką jak adres e-mail oraz niektóre informacje rozliczeniowe na wypadek żądania zwrotu. Ponadto Surfshark wyposażony jest w Kill Switch na wypadek przerwania połączenia VPN. Funkcja ta nie pozwoli połączyć się z Internetem, jeżeli nie będzie dostępne połączenie VPN. Dzięki temu działania i dane użytkownika nie zostaną ujawnione.

Narzędzie to jest również zaopatrzone w prywatne DNS na każdym serwerze, co zapewnia ochronę przed wyciekiem danych podczas stosowania IPv4. Posiada także tryb kamuflażu, który zapewnia, że nawet dostawca usług internetowych nie zauważy używania VPN, co pozwala na zachowanie jeszcze większej prywatności. Dodatkową ochronę gwarantuje MultiHop, czyli możliwość połączenia się za pośrednictwem wielu krajów jednocześnie, aby zdobyć kolejny poziom ochrony tożsamości i maskowania działań.

Surfshark pozwala na uniknięcie złodziei danych poszukujących niezabezpieczonych urządzeń, którzy zainteresują się słabiej chronionymi użytkownikami. Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów zagrożeń jest złośliwe oprogramowanie i phishing, a Surfskark pozwala ochronić się przed nimi, jak również przed kradzieżą tożsamości.  Co więcej, narzędzie umożliwia ochronę przed manipulowaniem reklamami. Reklamodawcy bardzo często starają się wpłynąć na zachowanie konsumentów, jeżeli poznają ich nawyki dotyczące przeglądania Internetu. To również ochrona przed potencjalną dyskryminacją cenową. Firmy online mogą oferować wyższe ceny, jeśli zobaczą, że znajdujemy się w bardziej zamożnym mieście.

VPN wykorzystuje szyfrowanie AES-256-GCM, co pozwalają na odpowiednią ochronę danych oraz bezpieczne protokoły IKEv2/IPsec, czyli domyślny protokół na wszystkich aplikacjach. Możliwe jest również wykorzystywanie OpenVPN. Bezpieczeństwo Surfshark zostało sprawdzone przez niezależny audyt, co nie zawsze jest standardem, jeżeli chodzi o usługi VPN.

Komentarze