Reklama

Biznes i Finanse

USA: Google oskarżony o praktyki monopolistyczne przez 35 stanów

Fot. jay88ld0/Pixabay
Fot. jay88ld0/Pixabay

35 stanów USA złożyło pozew przeciwko amerykańskiemu koncernowi Google, zarzucając firmie dopuszczenie się praktyk monopolistycznych. Szkodzi to klientom - oceniają stanowi prokuratorzy generalni.

Pozew wniesiono w czwartek do sądu w Waszyngtonie. Złożyli go prokuratorzy generalni z 35 stanów, a także Dystryktu Kolumbii oraz Guam i Portoryko.

Konsumentom odmawiane są korzyści z konkurencji, w tym możliwość wyższej jakości usług i lepszej ochrony prywatności. Reklamodawcom szkodzą niska jakość oraz wyższe ceny, które są przerzucane na klientów - ogłosił prokurator generalny stanu Kolorado Phil Weiser.

W poście na blogu dyrektor do spraw polityki gospodarczej w Google Adam Cohen przyznał, że należy przyjrzeć się dużym firmom, a jego firma jest gotowa odpowiedzieć na pytania dotyczące swoich działań. Jednak ten pozew ma na celu przeprojektowanie wyszukiwania w taki sposób, aby pozbawić Amerykanów przydatnych informacji i zaszkodzić firmom w zakresie bezpośredniego kontaktu z klientami - stwierdził zarazem.

To kolejne działania sądowe podjęte przez amerykańskie władze, które wymierzone są w Google. W październiku Departament Sprawiedliwości USA pozwało firmę, zarzucając jej nadużywanie swojej pozycji.

Oprócz tego rząd Stanów Zjednoczonych wraz z 46 stanami pozwał wcześniej w grudniu Facebooka, oskarżając firmę Marka Zuckerberga o praktyki monopolistyczne. Gigantowi mediów społecznościowych grozi rozbicie na mniejsze podmioty. Firmę oskarżono o działania antykonkurencyjne i wykorzystywanie dominacji rynkowej do gromadzenia danych konsumentów. W centrum sprawy są przejęcia Facebooka sprzed lat, w tym serwisu Instagram w 2012 i komunikatora WhatsApp w 2014 roku.

Agencja Associated Press pisze, że zalew amerykańskich pozwów antymonopolowych to próba dogonienia europejskich organów regulacyjnych, które od kilku lat próbują nakładać kary na Google'a. 

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama