Reklama

Biznes i Finanse

TikTok planuje masowe zwolnienia. Etaty do redukcji również w Warszawie

Autor. Wokandapix / Pixabay

Fala zwolnień w wielkich firmach technologicznych dotarła i do Chin. Redukować etaty ma należący do ByteDance TikTok – również w Warszawie, gdzie według nieoficjalnych doniesień rozwiązany ma być dział badań i rozwoju.

Reklama

ByteDance to obecnie jedna z największych firm technologicznych w Chinach. Według serwisu FirstPost, w najbliższym czasie i ona będzie zwalniać pracowników – podobnie, jak Big Techy z Zachodu.

Reklama

W ciągu tego roku firma ma zwolnić co najmniej 10 tys. pracowników. ByteDance, które kontroluje zarówno wersję globalną TikToka, jak i jego odpowiednik dostępny na rynku rodzimym w ChRL – Douyin, będzie także wygaszać projekty, które są za drogie albo nieopłacalne. Nie wejdzie również w tym roku na giełdę.

Reorganizacja i likwidacje

FirstPost publikuje te doniesienia zaledwie kilka dni po tym, jak ByteDance zamknęło swoje biuro w Indiach, które przecież są dla TikToka ogromnym rynkiem – jednak to właśnie w tym kraju chińskie aplikacje borykały się już ze sporymi problemami, o czym pisaliśmy tu. Również ByteDance miało zatarg z indyjskim rządem, co miało największy wpływ na decyzję firmy o wycofaniu się z aktywności biznesowej w tym kraju.

Reklama

W Chinach redukcje zatrudnienia mają związek przede wszystkim z kryzysem gospodarczym.

Firma ByteDance planuje reorganizację swojej działalności i jej znaczne uproszczenie: cele mają być wyznaczane w perspektywie kwartalnej, a nie jak wcześniej – dwumiesięcznej.

Szef spółki zapowiedział, że jego przedsiębiorstwo musi „zastanowić się nad naprawdę ważnymi celami" i być „bardziej elastyczne", a każdy oddział ByteDance musi dostosować swoje działania do ogólnych wytycznych odnosząc się adekwatnie do swojej własnej sytuacji.

Zniknie biuro w Warszawie?

Dziennikarz Gergely Orosz na swoim profilu w serwisie Twitter poinformował, że w wyniku redukcji zatrudnienia w TikToku zamknięte zostanie również biuro w Warszawie, które od 2021 roku zajmowało się badaniami i rozwojem dla chińskiej firmy.

W Polsce dla TikToka pracowało kilkadziesiąt osób, jednak firma w ostatnich latach zatrudniała na potęgę – przede wszystkim inżynierów oprogramowania.

W sprawie losów warszawskiego biura zapytaliśmy o komentarz polski zespół komunikacji TikToka.

W odpowiedzi uzyskaliśmy następujące oświadczenie platformy:

"Konsolidujemy i uspójniamy operacyjnie nasze struktury R&D w UK i Irlandii i w ramach tego procesu niewielkiej grupie polskich pracowników potencjalnie dotkniętych tym procesem zaproponowaliśmy relokację do Londynu i kontynuację tam prowadzonych projektów. Sam proces obejmuje około 20 osób".

Warto jednak zastanowić się, czy jedynie problemy gospodarcze są powodem redukcji zatrudnienia i zamykania biur w TikToku?

Czarne chmury nad chińską platformą

Wcześniej w tym tygodniu informowaliśmy o decyzji Komisji Europejskiej, która zabroniła swoim pracownikom korzystać z TikToka zarówno na urządzeniach służbowych, jak i prywatnych – o ile korzystają na nich ze służbowych aplikacji.

KE umotywowała swoją decyzję troską o bezpieczeństwo danych i zwiększanie cyberbezpieczeństwa instytucji.

TikTok został też zakazany na urządzeniach służbowych administracji w licznych stanach USA. Rozważany jest zakaz na poziomie federalnym.

Od 2020 roku Stany Zjednoczone oceniają, że TikTok to aplikacja, która może być wykorzystywana do celów szpiegowskich przez Pekin, przede wszystkim ze względu na gromadzenie ogromnych ilości danych o użytkownikach. Do obaw tych dołączyły wątpliwości dotyczące tego, czy algorytm TikToka może być narzędziem politycznego wpływu Pekinu, które podziela również Europa . Na Starym Kontynencie TikToka chętnie krytykują Francja (wskazując na jego uzależniający charakter i szerzenie się tam dezinformacji), a także Niemcy (które oceniają, podobnie jak USA, że ważne w kontekście tej aplikacji są kwestie bezpieczeństwa narodowego i wykorzystania danych do inwigilacji).

W Polsce TikTok prężnie działa, angażując się w inicjatywy wizerunkowe budujące pozytywny obraz aplikacji np. w tematach takich, jak edukacja czy walka z dezinformacją.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama