Reklama

Biznes i Finanse

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego: Bitcoin jest nic nie warty

Model Bitcoinów obok sztabki złota.
Autor. Executium/unsplash.com

Bitcoin oraz inne kryptowaluty nie przedstawiają żadnej wartości - oceniła Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego. Jej zdaniem sektor kryptowalutowy powinien zostać uregulowany, w trosce o niedoświadczonych inwestorów i ich ochronę.

Reklama

Podczas rozmowy w niderlandzkim programie telewizyjnym "College Tour" Lagarde powiedziała, że jej zdaniem bitcoin i inne kryptowaluty są nic nie warte.

Reklama

"W mojej bardzo skromnej ocenie, nie mają żadnej wartości" - oceniła. "Nie mają (kryptowaluty - red.) żadnego oparcia, nie ma żadnego zasobu, który mógłby być w tym wypadku kotwicą bezpieczeństwa" - dodała szefowa Europejskiego Banku Centralnego.

Czytaj też

Uregulować, aby chronić inwestorów

Reklama

Lagarde wezwała regulatorów odpowiedzialnych za sektor finansowy do jak najszybszego uregulowania rynku kryptowalutowego, co ma chronić niedoświadczonych inwestorów. W ciągu tego roku niemal wszystkie duże kryptowaluty odnotowują istotne spadki, a sam bitcoin - największa kryptowaluta świata - od listopada ubiegłego roku stracił ponad połowę swojej wartości.

Czytaj też

"Martwią mnie ludzie, którzy myślą tylko o zyskach, nie mają zrozumienia dla ryzyka, którzy wszystko tracą, a potem są okropnie rozczarowani. Właśnie dlatego to (kryptowaluty - red.) powinno zostać uregulowane" - powiedziała Lagarde.

"To boli"

Jedna z osób siedzących na widowni talk-showu z udziałem szefowej Europejskiego Banku Centralnego powiedziała jej, że w wyniku nietrafionej inwestycji w tokeny cardano straciła 7 tys. dolarów. "To boli" - skwitowała Lagarde, która nie od dziś jest sceptycznie nastawiona do kryptowalut.

Czytaj też

Serwis CNBC przypomina, że była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego wcześniej zwracała uwagę m.in. na szkody dla środowiska, które wywołuje pozyskiwanie kryptowalut, a także ich możliwe wykorzystanie w procederze prania pieniędzy, omijania sankcji finansowych przez państwa nimi obłożone, jak i finansowania terroryzmu.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama