Reklama

Biznes i Finanse

Sygnalistka Facebooka znów będzie zeznawać przed Kongresem

Frances Haugen / Fot. SumOfUS / Flickr
Frances Haugen / Fot. SumOfUS / Flickr

Sygnalistka Facebooka (obecnie Meta) Frances Haugen znów będzie zeznawać przed amerykańskim Kongresem. Tym razem jej zaplanowane na środę wysłuchanie będzie dotyczyło odpowiedzialności wielkich firm technologicznych za treści publikowane przez użytkowników.

Haugen jest zwolenniczką zmian w prawie, które pociągną platformy internetowe do odpowiedzialności za publikowane na nich przez strony trzecie treści. W USA kwestię tę reguluje m.in. tzw. Sekcja 230, której ewentualna nowelizacja jest przedmiotem gorącej debaty w ciągu ostatnich kilku lat. 

Czy tzw. Sekcja 230 zniknie?

Sekcja 230 chroni firmy internetowe przed ponoszeniem odpowiedzialności za zewnętrzne publikacje. Debata dotycząca jej nowelizacji ogniskuje się obecnie wokół dwóch pomysłów: wykluczenia jej zapisów ze stosowania w przypadku treści promowanych w ramach płatnej reklamy w serwisach społecznościowych, a także pociągnięcia firm do odpowiedzialności za treści naruszające prawo, gdy te są rekomendowane przez algorytm.

W wysłuchaniu sygnalistki udział mają wziąć eksperci z organizacji obywatelskich i technologicznych, a także specjaliści z dziedziny prawa powiązani m.in. z takimi podmiotami, jak German Marshall Fund of the United States, Cyber Civil Rights i Free Press Action.

Facebook wiedział o swoich błędach

Haugen, jak pisze serwis Cnet, ma przed Kongresem powtórzyć to, co mówiła już w październiku podczas podobnego wysłuchania - że Facebook doskonale zadawał sobie sprawę ze swojego negatywnego wpływu na rzeczywistość. Mimo tego koncern miał zaniechać działań zmierzających do rozwiązania problemu, wobec czego, jak twierdzi sygnalistka, powinni podjąć je politycy.

„Facebook chce, żebyśmy wszyscy ugrzęźli w długiej i bezowocnej debacie na temat niuansów różnych interpretacji prawniczych. Proszę, nie dajcie złapać się w tę pułapkę. To gra na czas” - ocenia Haugen w swojej przemowie, którą dziś ma wygłosić przed amerykańskim Kongresem.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze