Reklama

Biznes i Finanse

Rosja: Apple dopuścił się praktyk monopolistycznych

Fot. Binti Malu/Pexels/Domena publiczna
Fot. Binti Malu/Pexels/Domena publiczna

Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) zarzuciła Apple wykorzystywanie dominującej pozycji w należącym do koncernu App Store. Firma miała między innymi blokować konkurencyjne aplikacje zewnętrznych deweloperów. Rosyjski organ nakazał gigantowi usunięcie nieprawidłowości.

Zdaniem FAS Apple wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku aplikacji mobilnych w ramach świadczonej przez siebie usługi App Store. Rosyjski organ zarzuciła koncernowi, że bezprawnie zobowiązuje producentów aplikacji do udostępniania ich jedynie przez system App Store i uniemożliwia użytkownikom zainstalowanie oprogramowania za pośrednictwem zewnętrznych stron, a także blokuje potencjalnie konkurencyjne dla siebie aplikacje. Urząd nakazał koncernowi usunięcie nieprawidłowości.

FAS wszczęła dochodzenie ws. Apple po skardze firmy Kaspersky Lab, specjalizującej się w branży cyberbezpieczeństwa, która zarzuciła amerykańskiemu koncernowi zablokowanie nowej wersji jej aplikacji do kontroli rodzicielskiej Safe Kids, argumentując to względami bezpieczeństwa. Tymczasem rosyjski koncern ujawnił, że Apple w tym samym czasie wypuścił aktualizację własnej aplikacji rodzicielskiej, Screen Time, posiadającej bardzo podobne funkcjonalności jak Safe Kids i także umożliwiającej kontrolę aktywności dzieci w Internecie.

Apple co prawda przyznał, że usunął z App Store kilka aplikacji kontroli rodzicielskiej, ponieważ „naruszały one prywatność użytkowników”, ale nie zgodził się z zarzutami FAS o naruszeniu przepisów antytrustowych. Rzecznik koncernu zapowiedział też, że firma odwoła się od decyzji FAS o wprowadzeniu zmian w funkcjonowaniu App Store.

Postępowanie antymonopolowe wobec Apple prowadzi także Komisja Europejska, która jeszcze w czerwcu oskarżyła Apple o naruszenia w przypadku dwóch świadczonych przez firmę usług: Apple Pay i App Store. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama