Reklama

Biznes i Finanse

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o e-fakturach

fot. Scott Graham/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Scott Graham/ Unsplash/ Domena publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wdrażającą Krajowy System e-faktur - podała we wtorek kancelaria prezydenta. Zgodnie z nowelą faktura ustrukturyzowana będzie uznana za rodzaj faktury elektronicznej.

Tym samym do faktur ustrukturyzowanych, co do zasady, będą miały zastosowanie ogólne regulacje prawne dotyczące faktur elektronicznych (za wyjątkiem przepisów szczególnych wprowadzanych nowelizacją).

Faktury ustrukturyzowane będą wystawiane i otrzymywane przez podatników za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur.

Od 2023 roku e-faktury obowiązkowe

Nowe rozwiązanie na początku będzie miało charakter fakultatywny, a od 1 stycznia 2023 roku korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

Zdaniem Ministerstwa Finansów skorzystanie z e-faktury przyspieszy zwrot VAT. Poza tym faktura trafi do bazy danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie też konieczności wydawania jej duplikatów. Korzystający z e-faktur będą mieli pewność, że trafi do kontrahenta, a dzięki standaryzacji, dokumenty mają być łatwiejsze w użyciu. Łatwiejsze mają być również wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach finansowo-księgowych.

E-faktury mają także zmniejszyć obowiązki przedsiębiorców – przede wszystkim podatnicy nie będą musieli przechowywać takich faktur, bo będą one w KSeF przez 10 lat. Poza tym podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a więc ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.  

image
Fot. Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama