Reklama

Biznes i Finanse

Polska: większość przedsiębiorców zakłada firmy przez internet

Fot. hippopx.com/CC0
Fot. hippopx.com/CC0

Ponad połowa przedsiębiorców w Polsce założyło firmę przez internet - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Tylko w ubiegłym roku w ten sposób założono 110 tys. przedsiębiorstw, co stanowi 42 proc. W I kwartale 2021 roku liczba ta wzrosła i wynosi już 54 proc. 

Z danych CEIDG na koniec 2020 r. wynika, że firmy online częściej rejestrowali mężczyźni (63 proc.). Decyzję o założeniu przedsiębiorstwa w ten sposób podjęło ledwie 37 proc. kobiet - wskazano we wtorkowym komunikacie resortu.

Dodano, że najczęściej w ubiegłym roku w internecie rejestrowano działalności gospodarcze z branży detalicznej i hurtowej działalności handlowej (19,1 tys.) oraz te funkcjonujące w ramach działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (18,4 tys.). Na trzecim i czwartym miejscu pod względem popularności znalazły się informacja i telekomunikacja (14,5 tys.) oraz budownictwo (14,3 tys.).

Jak podano, prawie 42 proc. (110 tys.) działalności gospodarczych zarejestrowanych w 2020 r. przez internet, to ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej (20,7 proc.) i prawie trzy razy tyle, co w 2018 r. (15,5 proc.).

"Jestem przekonany, że w tym roku te dane jeszcze wzrosną. Od początku stycznia aż 11,5 tys. spośród 21,4 tys. nowych firm zostało zarejestrowanych bez wizyty w urzędzie" - poinformował, cytowany w komunikacie, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jego zdaniem to kolejny dowód na to, że Polacy z coraz większą swobodą korzystają z dostępnych narzędzi internetowych i również za ich pośrednictwem nie tylko się komunikują, ale także załatwiają coraz więcej spraw biznesowych i urzędowych.

Z danych, cytowanych przez MRPiT, wynika, że najwięcej osób rejestrujących firmy przez internet w I kw. tego roku pochodzi z Mazowsza i zajmuje się handlem.

Własną działalność w Polsce rejestrowali również cudzoziemcy. W 2020 r. pojawiło się w Polsce 1515 wniosków o rejestrację działalności gospodarczej od obcokrajowców. 461 z nich zarejestrowano na Mazowszu. Działający w Polsce cudzoziemcy najczęściej rejestrowali działalność przez internet w sektorze informacji i telekomunikacji.

Resort poinformował we wtorek, że w 2021 r. już ponad połowa przedsiębiorców w Polsce zakłada firmy przez internet. W I kw. tego roku zarejestrowano tak 54 proc. firm - dodał. "Tylko w styczniu br. firmy założone online stanowiły blisko 55 proc. wszystkich aktywnych podmiotów gospodarczych w Polsce, a w całym pierwszym kwartale ten odsetek wyniósł 54 proc. W styczniu 2020 r. było to ponad dwa razy mniej - 23,4 proc." - napisano.

Jak czytamy, "większa liczba działalności zawieszonych na początku roku 2021 niż w analogicznym okresie rok wcześniej wynika z naturalnych cykli funkcjonowania firm". Według ministerstwa "potwierdzeniem tego trendu jest znacznie mniejszy odsetek wniosków dotyczących zawieszenia i likwidacji działalności odnotowany w minionym roku". Jak napisano, "mimo wszystkich przeciwności w 2020 r. było ich o 12 proc. mniej, niż rok wcześniej".

MRPiT oceniło, że "analiza liczby aktywnych i zawieszonych działalności jednoznacznie wskazuje, że w 2020 r. za wyjątkiem okresu lockdownu od połowy marca do początku czerwca, firm przybywało w takim samym stopniu, jak rok wcześniej". Jak dodano w komunikacie, wiosenny lockdown właściwie nie zburzył trendu wypracowanego w 2019 r.

Od II kw. tego roku wpisu online do CEIDG będzie można dokonywać już tylko przez platformę Biznes.gov.pl w ramach Konta Przedsiębiorcy - poinformował resort. "Chcemy w ten sposób uprościć i przyspieszyć całą procedurę załatwiania spraw urzędowych, w tym także podatkowych i organizacyjnych, przez internet" - powiedział Gowin.

image

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama