Biznes i Finanse
Pierwszy na świecie „Blockchain Bank”
Możliwości, wynikające z postępu technologicznego oraz globalizacji systemu finansowego są wykorzystywane przez twórców kryptowalut. Oferują oni nowe, innowacyjne rozwiązania dla inwestorów. Nie tak dawno świat fascynował się projektami stworzenia pierwszego bankomatu bitcoin. Obecnie przełomem ma być „Blockchain Bank”.
Malta – kryptowalutowy raj
Liderem na blockchainowej mapie świata pozostaje Malta. To właśnie w tym kraju realizowany jest pierwszy, najbardziej innowatorski projekt zdecentralizowanego banku walut cyfrowych, który ma stać się własnością inwestorów kryptowalutowych. Instytucja będzie nosić nazwę The Founders Bank.
Bank ma służyć zintegrowaniu bankowości tradycyjnej i sektora finansów cyfrowych. Głównym promotorem projektu, a zarazem i współudziałowcem pozostanie Binance, czyli jedna z najbardziej znanych giełd kryptowalut. W związku z tym przedsięwzięciem, rząd Malty podjął intensywne działania, mające na celu dostosowanie krajowego prawodawstwa do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań.
Silvio Schembri, Sekretarz Stanu Rady Ministrów Malty, przewiduje, że stworzenie światowego banku, który będzie własnością „społeczności kryptowalut” przyczyni się do wzrostu obecności przedsiębiorców, a co za tym idzie również inwestycji na wyspie. Taki stan rzeczy umocni pozycję Malty jako lidera kryptowalut. Projekt utworzenia Founders Banku jest ściśle związany ze strategią gospodarczą tego państwa, która opiera się przede wszystkim na nowoczesnych technologiach oraz formule walut cyfrowych blockchain.
Klienci udziałowcami „Blockchain Bank”
Mechanizm działania „Blockchain Bank” został oparty na wykupieniu przez klientów banku prawnie wiążących tokenów własności akcji w ramach platformy pozyskiwania funduszy, tzw. Equity Token Offering i obejmujące połączenie takich konstrukcji bankowych jak ICO (Initial Coin Offering), emisji akcji oraz inwestycji VC. W ten sposób klienci banku staną się jednocześnie jego udziałowcami, a zatem będą mogli współdecydować oraz wyznaczać kierunki rozwoju w Founders Bank.
Niezbędne dla wprowadzenia nowej formuły bankowości jest uzyskanie przez twórców projektu licencji bankowej na terytorium Malty. Ma to nastąpić już w pierwszej połowie 2019 roku. „Blockchain Bank” w głównej mierze będzie skierowany do klientów biznesowych, działających w branży technologicznej i kryptograficznej. Jak wskazują przedstawiciele Binance, dostęp do konta bankowego będzie możliwy za pomocą strony internetowej, aplikacji mobilnej oraz bezpośrednio za pomocą kart kredytowych wydanych przez Founders Bank.
Jaka będzie przyszłość?
Pomimo wciąż rosnącej popularności walut wirtualnych nie brakuje krytycznych głosów na temat ekspansji walut wirtualnych wyjętych spod jurysdykcji poszczególnych państw. Najbardziej sceptyczne są rządy tych państw, których gospodarka opiera się na tradycyjnych instrumentach finansowych (np. Polska).
Projekt utworzenia „Blockchain Bank” może definitywnie upowszechnić finansowy system kryptowalut i zwiększyć tym samym zainteresowanie innowacyjną bankowością cyfrową, nie tylko w obrębie klientów biznesowych, ale również państw wysokorozwiniętych. Realizacja koncepcji wirtualnego banku może przyczynić się do obniżenia kosztów prowadzenia rachunków bankowych, co powinno korzystnie wpłynąć na budżet inwestorów.
Projekt stworzenia Founders Bank jest odpowiedzią na oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów. Rozwój zaawansowanej technologii oraz nieprzerwana globalizacja systemu finansowego wymuszają na instytucjach finansowych poszukiwanie nowych rozwiązań. Efektem tego jest koncepcja „Blockchain Bank”.
SZP/CEO.COM