Reklama

Biznes i Finanse

Niebezpieczne luki Windowsa. Otwarte drzwi dla hakerów

Fot. fotoblend/Pixabay
Fot. fotoblend/Pixabay

Luki dotyczące systemu operacyjnego Windows umożliwiają hakerom prowadzenie złośliwych kampanii i narażają użytkowników na ukierunkowane cyberataki – ostrzegł swoich klientów Microsoft. Aktualizacja likwidująca podatności nie została jeszcze opracowana.

Na oficjalnym blogu Microsoft ostrzegł użytkowników przed „ukierunkowanymi atakami”, które mogą wykorzystywać luki w programie Adobe Type Manager Library. Niestety, firma nie opracowała jeszcze poprawek, które ograniczyłyby wskazane podatności.

Specjaliści wskazują, że dwie luki w zabezpieczeniach dotyczą systemu Windows. Pojawiają się w momencie, gdy program Adobe Type Manager niepoprawnie obsługuje czcionkę multi-master - format Adobe Type 1 PostScript.

„Osoba atakująca może wykorzystać tę lukę na wiele sposobów, na przykład przekonując użytkownika do otwarcia specjalnie spreparowanego dokumentu lub przeglądania go w okienku podglądu systemu Windows” – czytamy w komunikacie Microsoft.

Władze giganta podkreśliły, że firma jest świadoma problemów i specjaliści już pracują nad wprowadzeniem odpowiedniej poprawki. Koncern uspokaja użytkowników wskazując, że aktualizacje zabezpieczeń są wydawane w drugi wtorek każdego miesiąca.

Jak przypomina Forbes, jest to kolejna podatność, która w ostatnim czasie została wykryta w systemie obsługiwanym przez Microsoft. 11 marca zidentyfikowano problem dotyczący wykorzystywania przez złośliwych aktorów krytycznej luki o nazwie SMBGhost. Specjaliści szybko zlikwidowali podatność i już 13 marca udostępniono aktualizację zabezpieczeń.

Reklama

Komentarze

    Reklama