Reklama

Biznes i Finanse

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji wzmocni cyberbezpieczeństwo przedsiębiorców

Nieważne, czy przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, czy firmę, w skład której wchodzi kilka osób - zawsze trzeba pamiętać o cyberbezpieczeństwie. Niezależnie od profesji i sektora – każdy podmiot wdraża i stosuje technologie. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada, jak to robić bezpiecznie.

W dzisiejszych czasach każdy przedsiębiorca chce posiadać stronę internetową swojej firmy. Często to najlepsza wizytówka i jeden z najskuteczniejszych sposobów na zdobycie klientów. Ważne, żeby nie dać się złapać przestępcom. Jeśli dowolny przedsiębiorca „trzyma” stronę na swoim serwerze, musi pamiętać o aktualizacjach bezpieczeństwa i ważnym oprogramowaniu. Jeśli do firmowej witryny logują się współpracownicy, konieczne jest, aby robiąc to stosowali bezpieczne hasła. Kolejna sprawa – należy ograniczać możliwość przesyłania plików bezpośrednio na serwer i rozważyć możliwość przeprowadzenia testów bezpieczeństwa witryny. Dobrym pomysłem jest także zarejestrowanie nazw domenowych brzmiących podobnie do adresu strony WWW danego przedsiębiorstwa. Chodzi m.in. o to, aby nikt nie podszywał się pod firmę.

Następna sprawa – poczta e-mail. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, aby usuwać wiadomości, które wydają się podejrzane. Równocześnie należy zachęcić współpracowników do tego, aby informowali, jeśli też dostaną tego typu maile. Dlaczego to ważne?

– Nawet przypadkowe zachowania każdego pracownika w przedsiębiorstwie mogą się stać przyczyną ataku na system informatyczny firmy. Dlaczego? Klikając umieszczone w mailach spreparowane linki lub uruchamiając załączniki przygotowane przez cyberprzestępców, otwieramy szeroko drzwi do naszych systemów – tłumaczy Krzysztof Silicki, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwo i innowacji w NASK. – To dlatego stworzenie cyberbezpiecznej firmy wymaga odpowiedzialności i zaangażowania wszystkich pracowników – dodaje.

Generalna zasada: należy dbać o stosowanie bezpiecznych i niepowtarzalnych haseł, a także zwrócić uwagę na aktywację dwuskładnikowego uwierzytelniania. Przydatne jest również stosowanie menedżera haseł. Tego typu oprogramowanie pozwala tworzyć bardzo długie, losowe hasła do serwisów internetowych. 

Drukarka to komputer?

Tak. Drukarki, kopiarki i faksy to też komputery. Wniosek? W ich przypadku także należy dbać o bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Po pierwsze – korzystać z oferowanych przez te urządzenia funkcjonalności w zakresie bezpieczeństwa. Należy zmienić też domyślne hasło i wyłączyć możliwość bezpośredniego logowania do urządzeń z zewnętrznych sieci.

Inna kwestia – wybieranie urządzeń, które posiadają możliwości szyfrowania i bezpiecznego usuwania danych. W przypadku chęci pozbycia się jakiś sprzętów (nie tylko drukarki, ale i komputerów, czy telefonów) – konieczne jest ich zabezpieczenie lub zniszczenie przechowywanych na nich danych.

Jednym z najważniejszych zasobów firmy są właśnie informacje – finansowe, dane klientów, itp. Ich utrata to wielki problem. Dlatego powinny być szczególnie chronione.

– Zapewnianie bezpieczeństwa w sieci to stały proces. Pierwszym krokiem jest przede wszystkim podnoszenie świadomości pracowników, by ograniczyć ryzyko utraty wrażliwych danych firmy na skutek prostego błędu ludzkiego – mówi Krzysztof Silicki z NASK. – Dlatego w codziennej działalności nie zapominajmy o zagrożeniach dla bezpieczeństwa IT, bo one mogą mieć istotny wpływ na stabilność i wiarygodność przedsiębiorstwa – podkreśla.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji 

Reklama

Komentarze

    Reklama