Reklama

Biznes i Finanse

mBank radzi jak bezpiecznie korzystać z bankowości w Internecie

Fot. Tumisu/Pixabay
Fot. Tumisu/Pixabay

mBank odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, przygotował Kodeks Bezpieczeństwa, który ma pokazać klientom jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej i mobilnej oraz jak chronić się przed zagrożeniami ze strony przestępców.

Liczący 5 stron kodeks zawiera podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Porady dotyczą zabezpieczania urządzeń, gdzie zaleca się m.in. korzystanie z dodatkowych programów jak antywirus czy firewall, które chronią komputery i urządzenia mobilne, włączenie blokady swojego urządzenia czy pobieranie aplikacji i programów z oficjalnych źródeł.

W poradnik znajdziemy również informacje o bezpiecznych hasłach, które powinny być skomplikowane i złożone z minimum osiem znaków. Eksperci przestrzegają przed wykorzystaniem ich na innych forach czy portalach oraz rekomendują regularne zmienianie hasła.

Poradnik mBanku zawiera również rekomendacje bezpiecznego korzystania ze strony internetowej banku. Należy sprawdzać poprawność witryny serwisu bankowego, z którym się łączymy oraz zawsze samodzielnie wpisywać adres strony banku. Eksperci przestrzegają, żeby nigdy nie korzystać z linków do logowania, które otrzymujemy mailem lub przez media społecznościowe oraz nie szukać strony banku w wyszukiwarce internetowej, ponieważ można trafić na fałszywe strony.

Eksperci banku ostrzegają również przez zagrożeniami związanymi z mailami. Sugerują zwracać szczególną uwagę na załączniki posiadające kilka rozszerzeń plików jednocześnie np. przelew.pdf.zip oraz podkreślają, żeby nigdy nie logować się ani realizować transakcji na podstawie maila.

Poradnik mBanku ostrzega również przez portalami i ofertami internetowymi. Przestrzega przed ufaniem ofertom pracy, który otrzymuje się bezpośrednio na skrzynkę pocztową. Radzi również uważnie sprawdzać od kogo kupuje się towary, jak długo istnieje firma, gdzie ma siedzibę i czy można dodzwonić się na infolinię sklepu.

Rozmowy telefoniczne to kolejny punkt na liście poradnika. Bank radzi aby nie ujawniać prywatnych danych, dopóki nie będzie się miało pewności kim jest nasz rozmówca. Podkreśla się również, że pracownik banku nigdy nie poprosi o przesłanie poufnych danych do konta.

W każdym poradniku przygotowanym przez bank nie może zabraknąć sposobów ochrony kart płatniczych i debetowych zarówno podczas ich używania w Internecie jak i podczas dokonywania płatności w sklepach czy wyjmowania pieniędzy z bankomatów. Radzi się, między innymi, zasłanianie klawiatury drugą rękę, nie tracenie z oczu karty, a w sieci sprawdzanie czy adres jest poprawny i czy połączenie jest bezpieczne, a strona posiada ważny certyfikat.

Ostatnie dwa punkty poradnika to podkreślenie konieczności czytania ostrzeżeń mBanku przez nowymi zagrożeniami i stosowanie się do ich zaleceń. Ważną kwestią poruszoną przez autorów jest ostrzeżenie o otrzymaniu komunikatu od operatora o wydaniu duplikaty karty SIM, należy natychmiastowo zadzwonić do konsultanta mLinii lub Eksperta Online.

Poradnik mBanku radzi również korzystać z mobilnej autoryzacji, która jest nową metodą prowadzenia operacji opartą o aplikację mobilną mBanku. Rekomenduje się równie uruchomienie wyciągów szyfrowania czyli usługę dostarczoną przez mBank wyciągów w formie zaszyfrowanej, dzięki czemu informacje zawarte w wyciągach do rachunków i kart kredytowych będą jeszcze bezpieczniejsze.

Kodeks Bezpieczeństwa mBank

Reklama
Reklama

Komentarze