Biznes i Finanse
Manifest w sprawie rozwoju unijnego rynku cyfrowego. Branża zaniepokojona
9 organizacji reprezentujących branżę cyfrową 8 państw Europy Środkowo-Wschodniej, zrzeszonych w koalicji CEE Digital Coalition, zawiązanej z inicjatywy Związku Cyfrowa Polska, opublikowało manifest. Wyrażają w nim swoje obawy i oczekiwania wobec projektu unijnych regulacji, dotyczących usług cyfrowych i jednolitego rynku cyfrowego.
Regionalna koalicja branżowa CEE Digital Coalition w swoim stanowisku odnosi się do przygotowywanych właśnie w strukturach UE regulacji: Aktu o usługach cyfrowych (DSA) i Aktu o rynkach cyfrowych (DMA).
Organizacje apelują m.in. o zachowanie w nowych przepisach części rozwiązań znanych z obowiązującej obecnie Dyrektywy o handlu elektronicznym - zasady państwa pochodzenia oraz poszanowania w unijnych regulacjach różnorodności usług cyfrowych.
Sygnatariusze zwracają również uwagę na - według nich - ogromny wpływ projektowanych aktów na rynkowe szanse MŚP i start-upów oraz wolności użytkowników sieci.
Wspólny front
W swoim manifeście organizacje zwracają uwagę na jednolity głos branży cyfrowej regionu Europy i fundamentalne znaczenie ścisłej współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej na unijnej arenie.
"Głos naszego regionu Europy ma teraz szczególne znaczenie. Słowenia stoi na czele Rady UE, a w drugiej połowie przyszłego roku tę pozycję obejmą Czesi. Mamy szansę zadbać o cyfrową gospodarkę naszego regionu i całej Europy, lecz aby było to możliwe, potrzebujemy ścisłej współpracy i jednolitego głosu. Taki cel przyświeca CEE Digital Coalition i wyraz tego stanowi nasz wspólny manifest na rzecz spójnej regulacji rynku cyfrowego" – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, która jako jedna z organizacji podpisała stanowisko.
"Sprzyjanie użytkownikom i konsumentom"
W manifeście poruszono temat "delikatnej równowagi, którą należy zachować, regulując obowiązki nakładane na dostawców usług cyfrowych", czy kwestie odpowiedzialności za treści udostępnianie w ramach platform przez użytkowników. Odniesiono się również do zagadnień praw i wolności tych drugich.
„Należy dołożyć starań, by europejskie regulacje, takie jak DSA i DMA, gwarantowały środowisko prawne sprzyjające użytkownikom i konsumentom oraz przedsiębiorstwom i start-upom. Niestety, wadliwy proces projektowania przepisów może narazić nas na osiągnięcie odwrotnego efektu. Apelujemy o rozwagę” - piszą w swoim stanowisku organizacje z branży cyfrowej zrzeszone w CEE Digital Coalition.
Europejskie akty DSA i DMA po przejściu przez proces konsultacji społecznych są aktualnie procedowane w organach UE. Wpłyną na świadczenie usług cyfrowych w Unii oraz kształt jednolitego rynku cyfrowego - wskazuje Związek Cyfrowa Polska.
Na podst. informacji prasowej
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany