Reklama

Biznes i Finanse

Libra systemem płatności z wieloma kryptowalutami? Facebook planuje zmiany

Fot. BTC Keychain/Flickr/CC 2.0
Fot. BTC Keychain/Flickr/CC 2.0

Koncern Facebook rozważa zmianę zapowiedzianej kryptowaluty Libra na system płatności kryptowalutowych, obsługujących wiele tokenów. Celem ma być rozwianie wątpliwości organów regulacyjnych co do projektu - podała agencja Bloomberga, cytując anonimowe źródła.

Facebook wraz z partnerami tworzącymi konsorcjum Libra Association ma rozważać przepracowanie projektu Libra - początkowo zakładanego jako kryptowaluta - na sieć płatności elektronicznych, która przyjmowałaby wiele różnorodnych kryptowalut - wskazało dwóch niezależnych informatorów agencji.

Źródła Bloomberga podkreśliły, że w takiej formie system mógłby obsługiwać także tzw. kryptowaluty CBDC (ang. central bank digital currency) - czyli powiązane z konkretną walutą wirtualne tokeny wydawane bezpośrednio przez banki centralne, a nie pojedynczą firmę.

Cytowane przez agencję osoby wskazały, że koncern z Menlo Park wkrótce oficjalnie ogłosi nowy kierunek dla projektu Libra. Jeden z informatorów wskazał jednak, że plan kryptowaluty Facebooka "nie został jeszcze uśmiercony", a zmiana może stanowić rozszerzenie, a nie rezygnację z początkowo zarysowanej wizji.

Bloomberg ocenił, że jeśli Libra miałaby się stać siecią płatności elektronicznych, to konsumenci mogą nie zauważyć różnicy między nowym systemem, a funkcjonującą od lat usługą PayPal czy innymi platformami płatności zakładanymi przez liczne start-upy finansowe.

W oficjalnym oświadczeniu odpowiedzialny za politykę i komunikację Libra Association Dante Disparte wskazał, że organizacja nie zmieniła swoich planów "zbudowania zgodnej z zaleceniami regulatorów globalnej sieci płatności". Te same pozostają też "podstawowe zasady, na których oparty jest projekt".

Facebook ogłosił plan wprowadzenia kryptowaluty Libra w czerwcu 2019 r. Według pierwotnego zamysłu firmy oferowany system płatności miałby być oparty o jeden tzw. stabilny token, o wartości opartej o odpowiedni koszyk walut. Początkowo premierę zapowiadano na 2020 r.

Projekt koncernu spotkał się jednak z dużym oporem ze strony regulatorów, m.in. członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Benoita Coeure'a i prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) - faktycznego banku centralnego USA - Jerome'a Powella. Obaj ostrzegli, że kryptowaluta może stanowić zagrożenie dla globalnego systemu finansowego. Liczni regulatorzy wskazywali też na możliwości finansowania terroryzmu i prania pieniędzy za pomocą tokenów.

Z Libra Association w listopadzie 2019 r. wycofało się wiele znaczących partnerów Facebooka, którzy wcześniej zapowiadali swój udział. Były to m.in. firmy Mastercard i Visa. Obecnie organizacja zrzesza już 20, a nie 28 firm. W ostatnim czasie do Libra Association dołączyły spółki Shopify i Tagomi Trading.

Mimo trudności, reprezentanci Facebooka i Libry kontynuują spotkania z departamentem skarbu USA, tamtejszą Komisją Papierów Wartościowych (SEC) oraz innymi amerykańskimi regulatorami, by pracować nad rozwiązaniem zgłaszanych przez urzędy problemów - dodały źródła Bloomberga.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze