Reklama

Biznes i Finanse

Kryptowaluty szkodliwe dla środowiska? Cyberprzestępcy a emisja dwutlenku węgla

fot. EliasSch / pixabay
fot. EliasSch / pixabay

Działalność hakerów szkodzi środowisku? Eksperci twierdzą że tak.  Badania pokazały, że kryptokoparki służące do pozyskiwania przez cyberprzestępców kryptowalut w 2018 r. mogły zużyć nawet 18,8 gigawatów energii elektrycznej, czyli tyle samo, co cała Polska. 

Eksperci wskazują, że tym samym do atmosfery wyemitowanych mogło zostać blisko 800 ton dwutlenku węgla, co oznacza, że działalność hakerów negatywnie wpływa na środowisko.

Kaspersky Lab ostrzega, że użytkownicy internetu mogą spotykać się z działaniem kryptokoparek nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Najczęściej są to bowiem aplikacje działające w przeglądarkach internetowych, niewykrywalne bez inspekcji kodu źródłowego danej strony. Kryptokoparki wykorzystują do swojego działania zasoby obliczeniowe komputerów osób, które odwiedzają zawierające je strony internetowe.

W niektórych przypadkach - zwracają uwagę eksperci - w witrynach takich zawarty jest komunikat proszący o zgodę na wykorzystanie zasobów komputera do generowania cyfrowych tokenów, co jest sposobem zarobkowania przez operatora danej strony bez konieczności wyświetlania użytkownikom niechcianych reklam bądź stosowania systemu abonamentowego na treści. Wówczas użytkownik nie ma do czynienia z cyberprzestępcami, a z użyciem kryptokoparek jako środków do monetyzowania legalnej działalności, np. wydawniczej.

Według specjalistów w 2019 roku można "zauważyć znaczący spadek tego typu aktywności (pozyskiwanie kryptowalut z użyciem kryptokoparek - PAP), jednakże dopóki proceder ten będzie przynosił korzyści ekononiczne, będą miały miejsce próby przeciążania procesorów niczego nie podejrzewających użytkowników" - tłumaczy badacz cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky Lab Aleksiej Malanow.

Celem zabezpieczenia się przed działaniem kryptokoparek firma zaleca użytkownikom m.in. zwrócenie uwagi na wydajność komputera oraz sprawdzenie, czy system nie nagrzewa się bardziej, niż zwykle - to znaki ostrzegawcze, które są typowe w przypadku nielegalnego kopania kryptowaluty z użyciem zasobów internautów. 

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama