Reklama

Biznes i Finanse

Kilkaset osób oszukanych na kwotę prawie pół milona złotych. Sprawcom grozi 15 lat więzienia

Fot. _Alicja_/Pixabay
Fot. _Alicja_/Pixabay

Na blisko pół miliona zł dwaj Ukraińcy mieszkający w Rzeszowie mieli oszukać 474 osoby kupujące przez Allegro oferowany przez nich fikcyjny towar. Obaj podejrzani trafili do aresztów na trzy miesiące. Grozi im nawet do 15 lat więzienia.

Podejrzanymi są Ukraińcy mieszkający w Rzeszowie: 49-letni Oleksandr O. i 21-letni Jehor O.

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie prok. Paweł Król, podejrzani oferowali na portalu aukcyjnym do sprzedaży różne artykuły, m.in. kosiarki, roboty kuchenne, miksery. Jednak nie wysyłali zakupionych przez klientów towarów, mimo uiszczenia przez kupujących należnej opłaty.

W efekcie doprowadzili 474 już ustalone przez prokuraturę osoby oraz Allegro do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie prawie 500 tys. zł, co – w rozumieniu prawa - stanowi mienie znacznej wartości. Mieli tego dokonać od początku lipca do końca października 2020 r.

Jak wyjaśnił prok. Król, pokrzywdzonymi w sprawie są klienci obu podejrzanych, ale faktycznie największą szkodę finansową, sięgającą blisko 0,5 mln zł poniosło Allegro, który każdemu z pokrzywdzonych zwrócił wpłacone przez nich na zakup tych fikcyjnych towarów pieniądze.

Obu Ukraińcom prokuratura zarzuca, że działali wspólnie i w porozumieniu, w zamiarze osiągnięcia korzyści majątkowej. Ponadto obaj uczynili sobie z fikcyjnej sprzedaży różnych towarów stałe źródło dochodu.

Za zarzucane podejrzanym czyny grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury, decyzją sądu obaj podejrzani trafili na trzy miesiące do aresztów.

Prok. Król dodał, że na trop oszustów wpadli policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Na obecnym etapie postępowania prokuratura nie ujawnia więcej szczegółów sprawy.

image

 

Źródło:PAP

Komentarze