Reklama

Biznes i Finanse

Hakerzy z dostępem do poufnych dokumentów brytyjskiego rządu

Fot. butti_s/Pixabay
Fot. butti_s/Pixabay

Hakerzy pozyskali poufne dokumenty na temat brytyjskich projektów pomocowych finansowanych ze specjalnego funduszu bezpieczeństwa narodowego. Incydentem zajmuje się obecnie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz Biuro ds. Zagranicznych, Wspólnoty i Rozwoju Wielkiej Brytanii.

Sprawę incydentu badają specjaliści brytyjskiego Biura ds. Zagranicznych, Wspólnoty i Rozwoju (FCDO) oraz Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC). Eksperci starają się dowiedzieć, w jaki sposób nieuprawniony podmiot pozyskał poufne dane – ustalił The Guardian.

FCDO poinformowało o incydencie firmy oraz osoby, których bezpieczeństwo danych zostało naruszone, wskazując, że sprawa dotyczy takich informacji jak imię i nazwisko, dane kontaktowe i służbowe, narodowość oraz lokalizacja. Znajdowały się one w dokumentach, które pozyskali hakerzy.

Traktujemy bezpieczeństwo danych bardzo poważnie i dokładnie badamy ten incydent.

Rzecznik Biura ds. Zagranicznych, Wspólnoty i Rozwoju Wielkiej Brytanii

Na ten moment nie wiadomo czy za incydent odpowiedzialny jest pojedynczy haker, grupa lub podmiot powiązany z państwem uznawanym przez Wielką Brytanię za przeciwnika.

The Guardian precyzuje, że dane, których bezpieczeństwo zostało naruszone dotyczą osób pracujących przy projektach pomocowych finansowanych z Funduszu Konfliktów, Bezpieczeństwa i Stabilizacji (ang. Conflict, Security and Stabilisation Fund – CSSF).

CSSF to fundusz o wartości 1,26 mld funtów nadzorowany przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Środki z tej puli są przeznaczone na pokrycie projektów mających na celu m.in. wspieranie i realizację zadań na rzecz przeciwdziałania niestabilności i zapobiegania konfliktom zagrażającym interesom Wielkiej Brytanii. Obejmuje to wydatki na np. zwalczanie terroryzmu oraz radykalizacji w takich regionach jak Azja Południowa oraz Afryka.

Fundusz stał się katalizatorem bardziej zintegrowanych działań rządu Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na niestabilność i konflikty. W ciągu ostatnich 5 lat CSSF zmienił sposób, w jaki Wielka Brytania reaguje na konflikty i niestabilność za granicą.

Rząd Wielkiej Brytanii

CSSF działa w 84 krajach, dostarczając środki na pokrycie ponad 90 programów na całym świecie. Głównym celem Funduszu jest wzmocnienie globalnego pokoju i bezpieczeństwa, wzmacnianie odporności oraz reagowania na kryzysy, a także zwalczanie skrajnego ubóstwa i udzielenie pomocy społeczeństwom najbardziej podatnym na zagrożenia.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama