Reklama

Biznes i Finanse

Francja: Facebook zapłaci ponad 100 mln euro zaległych podatków

Fot. Brian Solis/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Brian Solis/Wikimedia Commons/CC 2.0

Koncern Marka Zuckerberga został zobligowany do zapłacenia we Francji ponad 100 mln euro zaległych podatków. Kwota dotyczy również karnych odsetek i stanowi efekt kontroli 10 lat działalności firmy przez francuskie służby podatkowe.

Francja to kraj, który od dłuższego czasu dąży do zmiany reguł opodatkowania wielkich firm technologicznych takich jak Facebook, Google, Apple czy Amazon. Według tamtejszej administracji koncerny te płacą w kraju bardzo niewielkie podatki w porównaniu z wynikami sprzedaży swoich produktów i usług, jakie osiągają na lokalnym rynku.

Obecne zasady opodatkowania międzynarodowych koncernów pozwalają takim firmom przekierowywać środki ze sprzedaży na rynkach poszczególnych państw do kraju, w którym znajduje się siedziba odpowiedzialna za działalność biznesową w danym regionie. Firmy takie jak Facebook - gdy mowa o rynku Unii Europejskiej - siedziby regionalne miewają w krajach z relatywnie niskimi podatkami od działalności korporacyjnej, takich jak np. Irlandia.

Rzecznik koncernu Marka Zuckerberga w rozmowie z agencją Reutera potwierdził, że francuskie służby skarbowe prowadziły kontrolę działalności Facebooka w kraju w latach 2009-2019. W jej wyniku wyliczono domiar w wysokości 106 mln euro, który amerykańska spółka zgodziła się zapłacić.

Francuski oddział Facebooka zatrudnia 208 osób. W ubiegłym roku firma według jej rzecznika zapłaciła w tym kraju 8,5 mln euro podatku dochodowego, czyli o 50 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Przedstawiciel koncernu zadeklarował, że Facebook „traktuje swoje zobowiązania podatkowe poważnie i reguluje je na wszystkich rynkach, gdzie prowadzi działalność, jak i współpracuje z organami fiskalnymi na całym świecie, aby mieć pewność, że spełnia wszystkie wymogi regulowane prawem podatkowym”.

Źródło:PAP

Komentarze