Reklama

Biznes i Finanse

Facebook wykorzystywany do wyłudzania pieniędzy

Fot. Kārlis Dambrāns/Flickr/CC 2.0
Fot. Kārlis Dambrāns/Flickr/CC 2.0

Oszuści próbują uzyskać pieniądze, za pomocą kodów BLIK. Najpierw włamują się do Messengera użytkownika, a następnie dążą do wyłudzenia pieniędzy od jego znajomych.  

Mechanizm oszustwa polega na włamaniu i przejęciu kontroli nad Messengerem. Oszuści piszą wiadomość, w której proszą o przesłanie niewielkiej kwoty pieniężnej za pośrednictwem kodu BLIK. Styl pisania nie zwraca naszej uwagi, ponieważ przestępcy starają się imitować normalny styl prowadzenia rozmów.

Jedna z kobiet miała wyjątkowego pecha. Oszuści poznali treść rozmowy córki z mamą, w które zdradzono termin wizyty u specjalisty. Podszywając się pod osobę, stwierdzili, że nie wzięli ze sobą portfela prosząc o wysłanie 1000 złotych Blikiem na opłacanie wizyty.  Przypadki zostały zgłoszone już policji. Wprawdzie starty finansowe nie są duże, ale warto podkreślić, że tym razem nie mieliśmy do czynienia ze sprytniejszymi przestępcami, którzy nie popełniali prostych błędów.

Na przyszłość dostając prośby od znajomych o przesłanie jakichkolwiek pieniędzy warto skontaktować się z nimi telefonicznie.

 Źródło: RadioZET.pl 

Komentarze