Reklama

Biznes i Finanse

Elon Musk zapowiada robota Optimus. Ma zastąpić ludzi w pracy fizycznej

Fot.: Tesla
Fot.: Tesla

Elon Musk, szef koncernu Tesla zapowiedział produkcję humanoidalnego robota o nazwie Optimus. Maszyna przypomina budową człowieka, zgodnie z planem ma w przyszłości zastępować ludzi w wykonywaniu nużących i trudnych prac fizycznych.

Elon Musk znajduje się obecne w czołówce najbogatszych biznesmenów na świecie i uchodzi za jednego z największych technologicznych wizjonerów. Menedżer stoi za koncernem Tesla produkującym elektryczne samochody, jest także twórcą firmy SpaceX zajmującej się lotami w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiet wielokrotnego użytku.

Optimus jak człowiek

Elon Musk podczas specjalnej konferencji zaprezentował swoją nową koncepcję w segmencie technologii, a dokładniej robotyki.

Biznesmen zapowiedział produkcję nowego modelu robota o kodowej nazwie Optimus. Urządzenie o humanoidalnej konstrukcji przypomina swoim wyglądam człowieka, choć w miejscu twarzy znajduje się elektroniczny wyświetlacz. 

image
Fot.: Tesla

 

Maszyna ma wysokość 172 cm i waży 56 kg. Zgodnie z informacjami Tesli robot będzie poruszać się z maksymalną prędkością 8 km/h.

 

Na pomoc ludziom

Podczas prezentacji Musk zapewnił, że Optimus będzie całkowicie bezpieczny dla człowieka i zostanie wyposażony w decydujące o tym odpowiednie mechanizmy.

image
Fot.: Tesla

 

W założeniach robot ma przede wszystkim zastąpić człowieka w wykonywaniu niebezpiecznych czy wymagających dużego wysiłku prac fizycznych. Opowiadając o Optimusie szef Tesli stwierdził, że dzięki podobnym rozwiązaniom w przyszłości zadania wymagające wysiłku fizycznego będą dla ludzi jedynie wyborem, a nie koniecznością.

Na razie jednak nie wiadomo. kiedy prototyp zapowiedziany przez Teslę miałby trafić do produkcji, a później na rynek. Nie są też znane koszty wytwarzania i ewentualna cena Optimusa. Wciąż trwa rekrutacja inżynierów, którzy mają wesprzeć rozwój projektu.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama