Reklama

Biznes i Finanse

Elon Musk z pozwem od udziałowców Twittera za "obniżanie" wartości spółki

Autor. Mike Blake / Reuters

Udziałowcy Twittera pozywają Elona Muska, oskarżając go o celowe wzbudzanie nieufności na rynku względem zamiaru wykupu platformy. Miało to przełożyć się na obniżenie wartości całej spółki.

Reklama

Według udziałowców Twittera, Musk celowo obniżał wartość firmy, ponieważ chce wycofać się z transakcji wykupu serwisu, albo wynegocjować dla siebie korzystniejsze warunki ze znacznie zmniejszoną ceną.

Reklama

W pozwie skierowanym przeciwko Muskowi Twitter domaga się uznania swoich roszczeń za grupowe, jak i rekompensaty za szkody wywołane przez działania miliardera i szefa Tesli w wymiarze finansowym.

Czy Elon Musk wykupi Twittera?

Reklama

W ubiegłym miesiącu Elon Musk zadeklarował, że chce wykupić platformę za 44 mld dolarów. Transakcja wzbudziła wielkie kontrowersje w świecie mediów społecznościowych i biznesu internetowego, m.in. ze względu na planowane przez miliardera zmiany w funkcjonowaniu Twittera. Pisaliśmy o tym na łamach naszego serwisu tutaj.

Transakcja została przez Muska jednak wstrzymana, gdyż - jak twierdzi - konieczna jest weryfikacja tego, jak wiele kont zarejestrowanych na Twitterze to profile botów spamujących.

Agencja Associated Press odnotowuje, że problem botów na Twitterze nie jest niczym nowym i argumentacja Muska nie ma w tym wypadku zbyt wiele sensu.

Brzydkie zagrania jednak nie są wyłączną domeną szefa Tesli.

W ubiegłym roku Twitter wypłacił 809,5 mln dolarów w ramach ugód zawieranych w sprawach dotyczących zawyżania swoich statystyk (liczba aktywnych w ciągu miesiąca użytkowników, prędkość jej wzrostu). Informacje o tym, jak wiele w serwisie jest botów i fałszywych kont zostały przedłożone Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w ciągu ostatnich lat wielokrotnie - z zaznaczeniem, że dane te mogą być nieco zaniżone.

Wartość akcji Twittera w czwartek osiągnęła poziom 39,54 dolara za sztukę, czyli 27 proc. mniej niż proponowane przez Elona Muska 54,20 dolara w ramach wykupu spółki.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze