Biznes i Finanse

Elon Musk z pozwem od udziałowców Twittera za "obniżanie" wartości spółki

Fot. Mike Blake / Reuters

Udziałowcy Twittera pozywają Elona Muska, oskarżając go o celowe wzbudzanie nieufności na rynku względem zamiaru wykupu platformy. Miało to przełożyć się na obniżenie wartości całej spółki.

Według udziałowców Twittera, Musk celowo obniżał wartość firmy, ponieważ chce wycofać się z transakcji wykupu serwisu, albo wynegocjować dla siebie korzystniejsze warunki ze znacznie zmniejszoną ceną.

W pozwie skierowanym przeciwko Muskowi Twitter domaga się uznania swoich roszczeń za grupowe, jak i rekompensaty za szkody wywołane przez działania miliardera i szefa Tesli w wymiarze finansowym.

Czy Elon Musk wykupi Twittera?

W ubiegłym miesiącu Elon Musk zadeklarował, że chce wykupić platformę za 44 mld dolarów. Transakcja wzbudziła wielkie kontrowersje w świecie mediów społecznościowych i biznesu internetowego, m.in. ze względu na planowane przez miliardera zmiany w funkcjonowaniu Twittera. Pisaliśmy o tym na łamach naszego serwisu tutaj.

Transakcja została przez Muska jednak wstrzymana, gdyż - jak twierdzi - konieczna jest weryfikacja tego, jak wiele kont zarejestrowanych na Twitterze to profile botów spamujących.

Agencja Associated Press odnotowuje, że problem botów na Twitterze nie jest niczym nowym i argumentacja Muska nie ma w tym wypadku zbyt wiele sensu.

Brzydkie zagrania jednak nie są wyłączną domeną szefa Tesli.

W ubiegłym roku Twitter wypłacił 809,5 mln dolarów w ramach ugód zawieranych w sprawach dotyczących zawyżania swoich statystyk (liczba aktywnych w ciągu miesiąca użytkowników, prędkość jej wzrostu). Informacje o tym, jak wiele w serwisie jest botów i fałszywych kont zostały przedłożone Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w ciągu ostatnich lat wielokrotnie - z zaznaczeniem, że dane te mogą być nieco zaniżone.

Wartość akcji Twittera w czwartek osiągnęła poziom 39,54 dolara za sztukę, czyli 27 proc. mniej niż proponowane przez Elona Muska 54,20 dolara w ramach wykupu spółki.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze

    Czytaj także