Reklama

Biznes i Finanse

Deszcz pieniędzy z chmury Google'a

Fot. brionv/Flickr/CC 2.0
Fot. brionv/Flickr/CC 2.0

2 mld dolarów – może być warta inwestycja Google w Polsce, dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Magdalena Dziewguć zapowiada jej rozruch na początku 2021 r – podaje środowy „Puls Biznesu”. Wskazuje, że taka inwestycja to mocny impuls dla PKB i rynku pracy.

"Gdy miesiąc temu Microsoft podał, że zainwestuje w Polsce 1 mld dolarów w chmurę obliczeniową, przypomniano o podobnych deklaracjach złożonych w ubiegłym roku przez Google. Na szczegóły nie trzeba było długo czekać" – pisze gazeta.

Cytuje też wypowiedź Dziewguć, że "region Google Cloud w Warszawie jest największą inwestycją na rynku infrastruktury tego typu w Polsce". "Przygotowujemy się do jego uruchomienia na początku 2021 r." – dodaje.

Jak pisze "PB", będzie to największa w historii inwestycja Google w Polsce, a choć koncern nie podaje jej wartości, to może ona sięgać 1,5-2 mld dolarów.

"To część rozbudowy infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej w Europie, która od 2007 r. kosztowała ponad 15 mld euro. Centra danych i regiony Google działają obecnie w ośmiu krajach, Warszawa jest pierwszym w Europie Środkowej i Wschodniej. Również w Warszawie znajduje się punkt węzłowy sieci optycznej Google łączący huby w Tallinie i Frankfurcie" – czytamy.

"Region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software'owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych. Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie – w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles. Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy dokładnej lokalizacji" – mówi gazecie Dziewguć.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama