Reklama

Biznes i Finanse

Chińscy operatorzy telekomów startują z ofertą sieci 5G

Fot. The Tenth Dragon/Flickr/CC 2.0
Fot. The Tenth Dragon/Flickr/CC 2.0

Chińskie koncerny telekomunikacyjne 1. listopada wystartują z ofertami usług mobilnych w technologii 5G - podał w piątek dziennik „Beijing News”. Usługi pojawią się na rynku w około cztery miesiące po wydaniu przez rząd w Pekinie pierwszych komercyjnych licencji.

Jak przypomniała agencja Bloomberga, pierwsze takie licencje na obsługę usług mobilnych w technologii 5G uzyskali dwaj wiodący operatorzy telekomunikacyjni, China Mobile i China Telecom, oraz jeden nadawca radiowo-telewizyjny China Unicom.

Chiny mają szansę stać się największym na świecie rynkiem 5G pod względem liczby użytkowników, co może pomóc w ustanowieniu światowych standardów dla tego rodzaju technologii - zauważyła agencja.

Przyspieszenie przejścia na technologię 5G może również pobudzić wzrost chińskich producentów sprzętu. Jednym z beneficjentów może być Huawei Technologies, na którego Stany Zjednoczone nałożyły w tym roku sankcje gospodarcze. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa utrzymuje, że sprzęt telekomunikacyjny koncernu stanowi zagrożenie wywiadowcze, czemu spółka konsekwentnie zaprzecza.

Dyrektor generalny China Unicom Wang Xiaochu w sierpniu zapowiedział, że pakiety usług mobilnych 5G firmy będą kosztować 190 juanów (27 dolarów) miesięcznie. Gazeta "Beijing Daily" w tym samym miesiącu podała, że za miesięczne plany usług 5G China Telecom będzie trzeba zapłacić od 199 do 599 juanów.

Jak zauważył Bloomberg, Korea Południowa była pierwszym krajem, który wprowadził pełny, komercyjny dostęp do sieci 5G na początku tego roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama