Reklama

Biznes i Finanse

Biuro Informacji Kredytowej uruchomiło piaskownicę technologiczną dla sektora finansów

Fot. mohamed_hassan / Pixabay
Fot. mohamed_hassan / Pixabay

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) uruchomiło Program BIK HUB - piaskownicę technologiczną dla przedsiębiorców z sektora finansów i innych segmentów rynku, a także dla startupów i fintechów. Piaskownicy towarzyszy inicjatywa BIK Open API - otwarta platforma do integracji danych.

BIK Open API ma pozwalać na korzystanie z danych pochodzących od różnych podmiotów, z obszarów takich jak nieruchomości, finanse, ubezpieczenia, badania konsumenckie, marketing cyfrowy czy data science. 

Korzystanie z oferowanej przez BIK piaskownicy technologicznej z kolei, według samej instytucji, stworzy szansę praktycznej weryfikacji prototypowych rozwiązań i uzyskania oceny potencjału biznesowego jeszcze przed wprowadzeniem na rynek. 

Czym jest BIK Open API?

Platforma otwartych danych BIK Open API umożliwi użytkownikom dostęp m.in. do możliwości weryfikacji firm ujętych w bazach publicznych, takich jak KRS, REGON, CEiDG oraz w bazie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. 

Na platformie będzie można również sprawdzić informacje o cechach wybranych lokalizacji, np. o typie zabudowy, średnich cenach nieruchomości czy najmu, a także specyfice, preferencjach zakupowych mieszkańców, wreszcie zaś - o statystyce przestępczości, czy wypadków drogowych.

Dane będą mogły być wyszukiwane na bazie tzw. POI, czyli Points of Interest, które pomogą w ustalaniu odległości od konkretnego punktu adresowego. Dane mają być także wzbogacone o statystyki kredytowe w ujęciu geograficznym, oparte na danych z baz BIK.

Dostęp do BIK Open API realizowany jest we współpracu z firmami takimi, jak AMRON, Cenatorium, DataWise, GfK i Selectivv. Partnerami strategivcznymi Programu BIK HUB z kolei są Microsoft, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Fundacja Fintech Poland.

„Program BIK HUB (…) to przestrzeń badawcza, służąca profesjonalnej weryfikacji rzeczywistych potrzeb i reakcji rynku na projektowane rozwiązanie informatyczne” - tłumaczy prezes zarządu BIK dr Mariusz Cholewa. „Wartością dodaną uczestnictwa w naszej piaskownicy jest również ocena potencjału biznesowego zgłaszanych pomysłów, a także konsultacje specjalistów na każdym etapie testów” - dodaje.

BIK poszerza swoją działalność o kolejne sektory gospodarki

Uruchomienie piaskownicy technologicznej oraz pilotaż platformy integracji danych BIK Open API to dla Biura Informacji Kredytowej możliwość poszerzenia grupy odbiorców jego usług o kolejne sektory. Z piaskownicy technologicznej skorzystać mogą zarówno przedsiębiorcy w początkowej fazie rozwoju, jak i tacy, którzy są już obecni na rynku i chcą budować nowe rozwiązania w oparciu o swoje dotychczasowe doświadczenia. 

Udział w Programie BIK HUB jest bezpłatny. Firmy mogą zgłaszać się do udziału w tym projekcie na stronie bikhub.pl. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama