Biznes i Finanse

Austriackie banki gotowe na cyberataki

Fot. Dguendel/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Dguendel/Wikimedia Commons/CC 4.0

Austriackie banki oraz instytucje finansowe są dobrze przygotowane na cyberataki - to wniosek płynący z pierwszych tego typu ćwiczeń w tym kraju, przeprowadzonych w formie gier wojennych obejmujących różne scenariusze incydentów. Symulacja został zorganizowana przez władze państwowe wspólnie z lokalnym bankiem centralnym. 

Jak informuje agencja Bloomberga, jednodniowe gry wojenne obejmowały symulację 170 cyberataków z udziałem 100 ekspertów z branży cyberbezpieczeństwa. Ich zadaniem było przetestowanie mechanizmów obronnych w bankach, firmach świadczących usługi technologiczne oraz instytucjach publicznych. Scenariusz ćwiczeń objął m.in. ataki na systemy oprogramowania i aplikacje do bankowości internetowej, a także wyłączenie przez cyberprzestępców sieci bankomatów i stron internetowych należących do banków.

W testach wzięło udział 10 austriackich banków oraz ich dostawcy usług technologicznych, austriacki CERT oraz krajowe ministerstwo spraw wewnętrznych. Według przedstawicieli austriackiego regulatora rynku finansowego (FMA) gry wojenne wykazały, że scenariusze obrony różnią się w poszczególnych instytucjach. Jak zapowiedzieli urzędnicy, wnioski z ćwiczeń zostaną szczegółowo przeanalizowane i uwzględnione w działaniach nadzorczych oraz regulacyjnych instytucji.

SZP/PAP

Komentarze

    Czytaj także