Reklama

Biznes i Finanse

Amerykanie blokują sprzedaż kryptowaluty Telegrama

Fot. Microsiervos/Flickr/CC 2.0
Fot. Microsiervos/Flickr/CC 2.0

Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (SEC) wydała w trybie pilnym decyzję o zablokowaniu sprzedaży kryptowaluty Telegrama w ramach planowanej przez firmę sieci w technologii blockchain o nazwie Telegram Open Network.

Serwis Tech Crunch podaje, że Telegram Open Network w przyszłości miała posłużyć do budowy globalnego systemu płatności niezależnego od istniejącego już systemu regulacji finansowych. Podobny cel miał przyświecać projektowi kryptowaluty Libra (Facebook).

Według SEC Telegram oraz zależna od niego spółka TON Issuer (wydawca kryptowaluty) rozpoczęli gromadzenie kapitału na debiut cyfrowego tokena w styczniu 2018 roku. Pieniądze posłużyły do finansowania bieżącej działalności firmy, rozwoju łańcucha bloków TON oraz utrzymywania szyfrowanego komunikatora Telegram.

W międzyczasie sprzedano 2,9 mld tokenów kryptowaluty po obniżonej cenie. Trafiły one do rąk 171 pierwszych inwestorów Telegrama, spośród których 39 osób z USA zakupiło ich ponad miliard. Telegram obiecał, że tokeny zostaną przekazane nabywcom nie później niż w dniu 31 października 2019 roku, a także iż będą oni mogli później odsprzedać je na wolnym rynku. Zdaniem SEC Telegram nie zarejestrował sprzedaży tokenów, które w opinii komisji stanowiły gwarancje firmy i nie mogły zostać wprowadzone do obrotu.

"Celem naszego działania ... jest powstrzymanie Telegrama od zalania amerykańskich rynków cyfrowymi tokenami, które w naszej opinii zostały sprzedane bezprawnie" - oświadczyła SEC. "Uważamy, że Telegram nie poinformował inwestorów na temat operacji biznesowych Telegrama i Grama (kryptowaluta tej firmy - PAP), stanu finansowego, czynników ryzyka oraz aspektów zarządzania, które określa prawo dotyczące gwarancji" - dodano.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama