Reklama

Biznes i Finanse

Alphabet musi zmniejszyć koszty i zatrudnienie

Autor. Maurizio Pesce / Flickr

Alphabet – spółka matka Google’a – musi zmniejszyć koszty i zatrudnienie – uważają inwestorzy koncernu, w tym TCI Fund Management, który ma w tej firmie udziały warte 6 mld dolarów.

Reklama

Według TCI, obecnie koszty i liczba zatrudnianych przez Alphabet osób są zbyt duże w porównaniu z innymi firmami z Doliny Krzemowej, które – jak informujemy na bieżąco na łamach naszego serwisu – tną jedno i drugie.

Reklama

Masowe zwolnienia ogłosił już koncern Meta (Facebook), Amazon , a także firmy takie jak Microsoft czy wykupiony niedawno przez Elona Muska Twitter.

Google jest obecnie jedyną właściwie firmą na scenie technologicznej, która nie redukuje masowo zatrudnienia, a jedynie ogłosiła wstrzymanie przyjęć nowych pracowników.

Reklama

Google musi podjąć „agresywne działania"

W liście do prezesa spółki Sundara Pichai, TCI zaapelowało o podjęcie „agresywnych działań" na rzecz zmniejszenia zatrudnienia i wydatków na pensje pracowników, a także przekazania inwestorom jasnych planów, dotyczących gospodarowania w czasach kryzysu.

TCI to, jak pisze serwis internetowy stacji CNBC , fundusz, który ma udziały w Alphabecie warte 6 mld dolarów, co przekłada się na 0,27 proc. akcji spółki.

W liście stwierdzono, że z rozmów, które TCI prowadziło z byłymi menedżerami Alphabetu wynika, że firma może prowadzić dalszą działalność biznesową bardziej efektywnie ze znacząco mniejszą liczbą zatrudnianych osób.

Czy Pichai będzie zwalniał?

CNBC dotarło do wewnętrznej notatki prezesa Sundara Pichai do pracowników, w której stwierdził on, że firma zwalnia z przyjmowaniem nowych osób do pracy. Jak dodał, „niedostatek przynosi jasność". Notatka ta jednak została przez media opisana w lipcu tego roku – wówczas mało kto spodziewał się, że trzeci kwartał będzie aż tak zły dla firm technologicznych.

„Wiemy, że Alphabet zatrudnia jednych z najbardziej utalentowanych i zdolnych specjalistów z dziedziny informatyki" – pisze w swoim liście do Sundara Pichai TCI. „Oni stanowią jednak jedynie część całkowitej bazy pracowników" – dodaje inwestor.

Redukcja wysokości pensji

TCI domaga się obniżenia wynagrodzeń dla osób pracujących na stanowiskach innych niż inżynierskie, tak, aby były one porównywalne z pensjami wypłacanymi przez inne firmy technologiczne.

Alphabet - jak przypomina CNBC - słynie z wysokich wynagrodzeń, które przyciągają talenty z całego świata.

Jak podaje serwis, przez ostatni rok wartość akcji Alphabetu spadła o 30 proc.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze