Reklama

Biznes i Finanse

Amazon planuje masowe zwolnienia. Odejdzie nawet 10 tys. pracowników

Autor. Marques Thomas / Unsplash

Amazon to kolejny gigant sektora nowych technologii planujący masowe zwolnienia. Według informacji podanych przez dziennik „Wall Street Journal”, wypowiedzenie dostanie nawet 10 tys. pracowników. Powodem jest spadająca sprzedaż.

Reklama

Amerykański dziennik jako pierwszy podał informację o tym, że Amazon planuje zwolnienia pracowników, które mogą objąć nawet 10 tys. osób. Decyzja ma być rezultatem trwającego w firmie audytu, który ma wskazać, gdzie można zmniejszyć koszty działalności i o ile. Audytem dowodzi prezes Amazona Andy Jassy – twierdzą źródła „WSJ" .

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zwolnienia ruszą w tym tygodniu

Pierwsze wypowiedzenia pracownicy Amazona mają dostać jeszcze w tym tygodniu. Redukcja obejmie przede wszystkim osoby w segmencie korporacyjnym, a na pierwszy ogień pójdą pracownicy zatrudnieni w dziale sprzętowym koncernu, zajmujący się np. rozwojem produktów Alexa, ale także ci z działu kadrowego czy obsługi sklepów fizycznych.

To właśnie ten ostatni dział – w którego skład wchodzą m.in. sklepy spożywcze Whole Foods - jako pierwszy zaczął odczuwać spadki sprzedaży, które są zmorą Amazona w trwającym roku.

Dziennik „WSJ" pisze, że oprócz pracowników zwolnienia otrzymają też współpracownicy Amazona. Tu redukcje już się zaczęły, a jako pierwsze wymówienia dostały osoby odpowiedzialne za rekrutację nowych pracowników, zatrudnione w oparciu o umowy cywilno-prawne.

Czytaj też

Redukcja kosztów i poszukiwanie oszczędności

Audyt kosztów, o którym wspominają źródła dziennika, koncentruje się przede wszystkim na działach, które przynoszą straty. To m.in. dział rozwoju urządzeń – który w ciągu ostatnich lat przyniósł koncernowi roczne straty w wysokości ok. 5 mld dolarów.

W październiku firma zamroziła przyjmowanie nowych osób do pracy w dziale sklepów fizycznych, a także dokonała przesunięć już zatrudnionych pracowników, aby zmaksymalizować wydajność i efektywność zatrudnienia. Według nowojorskiej gazety, we wrześniu w Amazonie pracowało o 78 tys. mniej osób, niż w pierwszym kwartale tego roku.

Najnowsze decyzje koncernu mają pokazywać zdaniem „WSJ", jak wielka jest determinacja giganta e-handlu, aby zachować rentowność i sprostać wyzwaniom, które stoją przed firmą w związku z okresem świątecznym.

W tym roku Amazon musi bardzo roztropnie decydować o zatrudnianiu nowych, tymczasowych pracowników do obsługi zamówień składanych w jego e-sklepie – twierdzi gazeta. Inflacja jest wysoka, a ostatni kwartał może być trudny – globalny kryzys sprawia, że konsumenci są coraz bardziej ostrożni, gdy mowa o rozbuchanej konsumpcji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama