Reklama

Biznes i Finanse

Akcje Xiaomi rosną po uchyleniu decyzji byłego prezydenta USA

Fot. 郭骏程/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. 郭骏程/Wikimedia Commons/CC 4.0

Po tymczasowym uchyleniu przez amerykański sąd federalny w stanie Columbia restrykcji nałożonych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa wartość akcji Xiaomi wzrosła nawet o 12 proc. - wskazuje dziennik Financial Times.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, pod koniec ubiegłego tygodnia sąd federalny w stanie Columbia tymczasowo zniósł ograniczenia administracyjne nałożone na Xiaomi przez poprzednią administrację, co oznacza, że chiński gigant nie zostanie dodany do listy komunistycznych firm wojskowych”.

Na początku lutego opublikowaliśmy materiał, w którym wskazywaliśmy, że Xiaomi skierowało sprawę do sądu za oznaczenie firmy przez administrację Donalda Trumpa jako „komunistyczną chińską spółkę wojskową” oraz zakazanie transakcji z tą firmą.

W wydanym w weekend orzeczeniu sąd stwierdził, że proces nałożenia ograniczeń na chińskiego giganta był „głęboko wadliwy”. Sędzia wskazał również, że w wyniku podjętej decyzji akcje firmy straciły na wartości. W decyzji przyznano także racje koncernowi, który wskazywał, że „poniesie nieodwracalną szkodę w postaci poważnych uszczerbków na reputacji i niemożliwych do naprawienia szkód ekonomicznych” – czytamy w orzeczeniu sądu. 

Wcześniej odwołanie się w podobnej sprawie zakończyło się skukcesem dla koalicji użytkowników aplikacji WeChat należącej do chińskiego giganta internetowego - koncernu Tencent. Blokady możliwości świadczenia usług w Stanach Zjednoczonych uniknęła również inna chińska platforma - TikTok, którego właścicielem jest start-up ByteDance. TikTok wynikiem rozporządzenia wykonawczego Trumpa miał być zablokowany w USA, o ile własność platformy nie przejdzie w amerykańskie ręce.

Według analityków cytowanych przez Financial Times chińskie firmy, które zostały wpisane przez administrację Trumpa na tzw. czarne listy Pentagonu i Ministerstwa Handlu USA, zaczynają obecnie kierować do urzędników nowego prezydenta pytania o dowody przeciwko nim, które miały pozwolić poprzednikom na podjęcie takich decyzji.

Sędzia, który tymczasowo zniósł ograniczenia nałożone na Xiaomi przez administrację Trumpa zwrócił uwagę, że w przypadku tej firmy brak jest jasnych dowodów wskazujących na poparcie tezy o tym, że koncern jest związany z chińskim wojskiem.

W poniedziałek wartość akcji Xiaomi notowała wzrost o 7,03 proc. i plasowała się na poziomie 24.350 dolarów hongkońskich.

SZP/PAP

image

Komentarze