Reklama

Biznes i Finanse

13 mln zł na umiejętności cyfrowe młodych. Rząd ogłasza program "Kariera jutra", szkolenia zorganizuje Google

Fot. Konferencja prasowa/ autor: CyberDefence24

NASK we współpracy z partnerami: Google i Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Centrum GovTech, pełnomocnikiem rządu ds. polityki młodzieżowej oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosił program szkoleniowo-stażowy „Kariera jutra” dla młodych, by kształtować ich umiejętności cyfrowe. Program o wartości 13 mln zł skierowany będzie dla 1,2 tys. dla osób w wieku 18-30 lat. Równolegle Google zainicjował własny kurs - „Umiejętności jutra”.

Konieczność rozwijania umiejętności cyfrowych podkreślana jest na każdym kroku, szczególnie, że cały świat zmaga się z problemem braku specjalistów IT oraz ds. cyberbezpieczeństwa. By temu zapobiec, kompetencje cyfrowe muszą być kształtowane od najmłodszych lat.

Podczas środowej konferencji prasowej NASK, Centrum GovTech, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło program „Kariera jutra”, a równolegle – Google Polska wraz z Szkołą Główną Handlową w Warszawie – kurs „Umiejętności jutra”.

Początkowo, w ramach bezpłatnego, ośmiotygodniowego szkolenia Google „Umiejętności jutra” przy wsparciu naukowców z SGH, program stażowy ukończy 8 tys. młodych (w wieku 18-30 lat). Program ma być skierowany także dla uchodźców, którzy przybyli do Polski (została przygotowana ścieżka rozwoju w języku ukraińskim).

Szkolenie dla zainteresowanych wystartuje w kwietniu br. i potrwa do połowy lipca, ma przypominać studia podyplomowe - będzie skupione na wiedzy praktycznej, co ma dać uczestnikom umiejętności, które przydadzą im się w rozwoju kariery. Obejmuje 50 godzin materiałów szkoleniowych, 20 webinarów, dostęp do 30 ekspertów Google i naukowców z SGH i zakłada poszerzanie wiedzy z sześciu obszarów tematycznych: podstawy zarządzania i biznesu; podstawy marketingu internetowego; wykorzystanie danych w optymalizacji biznesu; performance marketing w praktyce; technologiczne aspekty prowadzenia biznesu w sieci; narzędzia chmurowe w biznesie i marketingu.

Czytaj też

Zapisanie się do bezpłatnego programu szkoleniowego jest możliwe pod adresem: umiejetnoscijutra.pl. Mogą w nim wziąć udział osoby powyżej 18. roku życia, które nie są zatrudnione na umowie o pracę, nie pracują w agencji marketingowej lub reklamowej oraz spełnią dodatkowe kryteria formalne. Natomiast uchodźcy z Ukrainy moga zapisać się pod adresem: ua.skillsoftomorrow.pl.

„Kariera jutra” – płatny staż dla 1,2 tys. osób

Kolejny etap – program „Kariera jutra” zakłada, że 1,2 tys. uczestników szkoleń otrzyma staż w polskich firmach MŚP. Pomoc w łączeniu firm, które zgłoszą zapotrzebowanie na określone umiejętności oraz młodych, którzy będą chcieli pracować dla określonych przedsiębiorstw, deklaruje NASK.

Uczestnicy, którzy ukończą szkolenie Google i spełnią dodatkowe kryteria, będą mogli ubiegać się o staż w polskich MŚP, które dołączą do programu. „Kariera jutra” zakłada, że 3-miesięczny staż będzie płatny 3010 zł brutto/miesięcznie. Staże będą odbywać się w dwóch turach w okresie od września do listopada 2022 roku i od stycznia do marca 2023 roku.

Justyna Orłowska, pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. Centrum GovTech podczas konferencji prasowej oceniła, że „trzeba myśleć o tym, co przed nami” i dodała, że obecnie istnieje „cztery razy większe zapotrzebowanie na kompetencje przyszłości, kompetencje IT”.

„Realizując Program „Kariera Jutra”, inwestujemy 13 mln zł w aktywizację zawodową osób młodych” – dodał Grzegorz Puda, minister Funduszy i Polityki Regionalnej podczas konferencji.

Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej zaznaczył, że program był konsultowany z młodymi, którzy podkreślali, że z ich punktu widzenia najważniejsze są praktyczne umiejętności, potrzebne na rynku pracy.

Firmy, które będą chciały wziąć udział w programie i nawiązać współpracę z przeszkolonym stażystą mogą się zgłaszać od maja br. pod adresem [email protected]. Przedsiębiorstwa, które przyślą swoje zgłoszenie, zostaną poinformowane o otwarciu zgłoszeń na stronie gov.pl.

Zgodnie z harmonogramem, jaki prześledziliśmy, I Tura "Kariery jutra" zakłada, że rekrutacja i realizacja szkolenia będzie się odbywała od kwietnia do sierpnia br., rekrutacja MŚP do części stażowej - od 23 maja do 20 czerwca br., rekrutacja kandydatek i kandydatów na staże - od 4 lipca do 26 sierpnia br., a realizacja staży - od 1 września do 31 grudnia br. Następna tura ruszy w sierpniu br., a płatne staże potrwają do końca marca 2023 roku.

Projekt Kariera Jutra jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 z Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działania 4.1 Innowacje społeczne na podstawie umowy o dofinansowanie podpisanej z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze