Reklama

Social media

Zakazy chodzenia na mecze w Wielkiej Brytanii dla obrażających piłkarzy w social mediach

fot. Zdjęcie poglądowe; Richard Boyle / Unsplash / Domena publiczna
fot. Zdjęcie poglądowe; Richard Boyle / Unsplash / Domena publiczna

Na osoby, które w internecie znieważają piłkarzy rasistowskimi komentarzami będą nakładane zakazy stadionowe - zapowiedział w środę brytyjski premier Boris Johnson. To reakcja na falę obelg w stronę trzech czarnoskórych reprezentantów Anglii po finale mistrzostw Europy.

"Tym, co robimy, jest podjęcie praktycznych kroków w celu zapewnienia, że reżim zakazów stadionowych zostanie zmieniony tak, że jeśli jesteś winny rasistowskich zniewag wobec piłkarzy, to nie pójdziesz na mecz. Żadnych >>jeśli<<, żadnych >>ale<<. Żadnych wyjątków i wymówek" - podkreślił Johnson w Izbie Gmin podczas cotygodniowej sesji poselskich pytań do premiera.

W sporej części sesja dotyczyła fali rasistowskich obelg w kierunku trzech czarnoskórych piłkarzy reprezentacji Anglii, po przegranym przez nią niedzielnym finale mistrzostw Europy.

Niewykorzystane rzuty karne przez Marcusa Rashforda, Jadona Sancho i Bukayo Sakę spowodowały, że Anglia uległa w serii "jedenastek" Włochom i nie zdobyła pierwszego od 55 lat ważnego reprezentacyjnego trofeum.

Spotkanie z przedstawicielami platform

Johnson poinformował również, że we wtorek wieczorem spotkał się z przedstawicielami firm z branży mediów społecznościowych: Facebooka, Twittera, TikToka, Snapchata i Instagrama, których ostrzegł, że w projekcie ustawy o krzywdach wyrządzanych w internecie jego rząd zajmie się od strony prawnej problemem zniewag w mediach społecznościowych.

"Jeśli nie będą usuwać nienawiści i rasizmu ze swoich platform, będą grozić im grzywny wynoszące 10 proc. ich globalnych przychodów" - oświadczył Johnson.

Zakaz od 2 do 10 lat

Zakazy stadionowe w Wielkiej Brytanii zostały wprowadzone na mocy przyjętej w 1989 roku i nowelizowanej później ustawy o widowni na meczach piłkarskich. Zgodnie z nią sądy mogą zabraniać danej osobie chodzenia na stadiony przez okres od dwóch do 10 lat z powodu przestępstw lub wykroczeń popełnionych w trakcie meczów lub w związku z nimi. Nie obejmuje ona jednak obecnie czynów popełnionych w internecie.

Pod zainicjowaną w poniedziałek internetową petycją, by zabronić chodzenia na mecze piłkarskie osobom skazanym za czyny o charakterze rasistowskim podpisało się w ciągu dwóch dni ponad milion osób.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze