Reklama

Social media

Operacja „Silne wsparcie”. WOT podniesie cyberbezpieczeństwo w strefie objętej stanem wyjątkowym

Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji/Flickr/Domena publiczna
Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji/Flickr/Domena publiczna

Działania hybrydowe podejmowane przez Białoruś i ćwiczenia Zapad stają się powodem do obaw o polskie bezpieczeństwo. W obliczu zagrożenia najbardziej narażone mogą stać się systemy teleinformatyczne administracji najniższego szczebla, którym WOT obiecuje wsparcie.

W ostatnim czasie dużo mówi się o działaniach wymierzonych w urzędy gmin przez hakerów, którzy próbują manipulować informacjami dotyczącymi sytuacji na wschodniej granicy. 

Jednym z incydentów był atak na Urząd Miasta w Kołobrzegu, na stronie którego pojawiła się informacja o tym, że „na Litwie migranci brutalnie zamordowali księdza. Być może ukrywają się w Polsce”. Takich stuacji może być więcej. 

WOT wspiera administrację

Gminy i powiaty znajdujące się w strefie objętej stanem wyjątkowym nie posiadają wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa, dlatego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej postanowili zaoferować im pomoc.

Operacja pod kryptonimem „Silne wsparcie” ma zapewnić im „szkolenia z zakresu: cyberbezpieczeństwa, aktualnych zagrożeń i ataków, dezinformacji, sposobów oceny wiarygodności informacji, elementów wojny hybrydowej oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych”.

„Celem tej operacji jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na kryzys o charakterze hybrydowym. W operację na obecnym etapie zaangażowani są żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT oraz 2 Lubelskiej Brygady OT” – informuje WOT. 

Zespół Działań Cyberprzestrzennych oraz Wydział Operacji Informacyjnych Dowództwa WOT powołają specjalne zespoły złożone z informatyków wojskowych, które przeprowadzą audyty bezpieczeństwa w placówkach administracji lokalnej.

Trwają spotkania Zespołów Oceny Wsparcia z samorządowcami na Podlasiu i Lubelszczyźnie, żeby sprawdzić, które placówki potrzebują szczególnej pomocy w ramach „Silnego wsparcia”.

Na podst. informacji prasowej


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama