Social media

Wielka Brytania: Pozew zbiorowy przeciw Google o odszkodowanie do 920 mln funtów

fot.  Cess Idul/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Cess Idul/ Unsplash/ Domena publiczna

W imieniu 19,5 mln brytyjskich użytkowników telefonów z systemem Android wniesiono pozew o odszkodowanie w wysokości do 920 mln funtów przeciwko firmie Google. Chodzi o opłaty pobierane przy zakupie aplikacji. 

W pozwie stwierdzono, że 30-proc. prowizja, jaką Google ściąga z zakupów online w sklepie z aplikacjami, jest zbyt wysoka oraz niesprawiedliwa.

Gigantowi technologicznemu zarzuca się złamanie europejskich i brytyjskich przepisów dotyczących konkurencji. Serwis BBC informuje, że sklep Google Play jest preinstalowany i połączony z innymi produktami, więc konsumenci mają niewielką możliwość wyboru i są zmuszeni do uiszczania opłat.

30 proc. prowizji dla klientów

Zbiorowy pozew złożono w sądzie apelacyjnym ds. konkurencji przez byłą szefową ds. polityki konsumenckiej Liz Coll.

"Google stworzył rynek aplikacji na Androidzie i kontroluje go na zasadzie uchwytu podobnego do imadła" - powiedziała. "Klienci są kierowani do sklepu Google Play, a następnie nie mają innego wyjścia niż zapłacenie 30 proc. prowizji za każdym razem, gdy kupują aplikację lub robią zakupy w aplikacji" - dodała.

Google uzasadnił, że prowadzi konkurencję rynkową w sposób "prężny i uczciwy", a opłaty, które nalicza, są "porównywalne z konkurentami". "Ten pozew ignoruje korzyści i możliwości wyboru zapewniane przez Androida i Google Play, a także konkurencyjny rynek, na którym działamy" - zaznaczył Google. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze