Reklama

Social media

Twitter zawiesza kolejne konta w związku ze "skoordynowaną manipulacją"

Fot. Mahmoud hassan/publicdomainpictures.net
Fot. Mahmoud hassan/publicdomainpictures.net

Twitter zawiesza kolejne konta w związku z zaangażowaniem w „skoordynowaną manipulację” - poinformował we wtorek serwis Tech Crunch. Według przedstawicieli Twittera, jedna czwarta spośród usuniętych 486 kont była zlokalizowana w USA.

Wszystkie konta prowadziły działalność propagandową mającą umacniać podziały w debacie publicznej - oświadczyli przedstawiciele Twittera. Według nich, wiele spośród usuniętych ostatnio kont zostało założonych w serwisie nie wcześniej niż przed rokiem. 100 kont, które zlokalizowano w Stanach Zjednoczonych, wyemitowało 867 wpisów i łącznie miało 1268 obserwujących. Tech Crunch donosi, że uwzględniając najnowsze informacje płynące z Twittera, liczba usuniętych z tej platformy w ostatnim czasie kont wiązanych z działalnością propagandową dobiła do 770.

Podając przykłady tego, co Twitter określił jako "umacnianie podziałów w debacie publicznej", firma wskazała na wpisy krytykujące politykę administracji prezydenta USA Donalda Trumpa.

Według serwisu Tech Crunch, tym samym platforma Jacka Dorseya pragnie udowodnić, że z serwisu eliminowane są treści manipulujące opinią publiczną w ogóle, niezależnie od strony politycznego sporu. Wcześniej Twitter był wielokrotnie oskarżany o cenzurowanie głosów konserwatywnych i ochronę interesów strony liberalnej.

Przedstawiciele firmy poinformowali również, że jedno z zawieszonych na platformie kont w ubiegłym roku posłużyło do wykupienia reklam w serwisie wartych 30 dolarów, komunikaty te nie były jednak ukierunkowane na odbiorców znajdujących się w USA, a adres powiązany z płatnością za reklamy nie znajdował się w Iranie.

"Podobnie jak w przypadku wcześniejszych dochodzeń, angażujemy się we współpracę z innymi firmami i z organami ścigania. Naszym celem jest udzielenie śledczym możliwie najsilniejszego wsparcia, a tam, gdzie jest to możliwe, będziemy przekazywać opinii publicznej informacje związane z postępem naszych prac" - poinformował zespół bezpieczeństwa Twittera za pośrednictwem wpisu na platformie.

Serwis Tech Crunch ocenia, że w ostatnim czasie Twitter przyjął dużo bardziej zasadniczą postawę względem walki z nieprawidłowościami i nadużyciami w swoim serwisie społecznościowym. Przez lata działalność botów, nadużycia i przemoc na platformie umykały kontroli ze strony firmy - przypomina Tech Crunch. W ostatnich miesiącach natomiast Twitter rozpoczął zmasowaną i systematyczną akcję blokowania podejrzanych kont na platformie, a jednocześnie odnotował spadek wzrostu użytkowników swojej usługi w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo 100 mln dolarów zysku za drugi kwartał tego roku, inwestorzy nie są nastawieni wobec Twittera optymistycznie - ocenia Tech Crunch. Działania podejmowane przez firmę mogą jednak uchronić platformę Jacka Dorseya przed dalszą krytyką ze strony przedstawicieli amerykańskich władz podczas zaplanowanego na 5 września wysłuchania przed komisją ds. wywiadu Senatu USA. To na ten dzień zaplanowano kolejne spotkanie przedstawicieli wielkich firm technologicznych z senatorami, którzy ponownie zapytają o rolę platform internetowych w próbach wywierania wpływu na politykę Stanów Zjednoczonych przez obce mocarstwa.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama